Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Kapitalizm, kadın ve erkek için asıl vahşet’

KADEM Kadın Zirvesi’nin konuşmacılarından ABD’li sosyal bilimci Burrill SABAH’a konuştu: Kapitalizm hem kadınlar hem de erkekler için vahşet makinesidir

Giriş Tarihi: 25.11.2016
‘Kapitalizm, kadın ve erkek için asıl vahşet’
Kadın ve Demokrasi Derneği'nin (KADEM) düzenlediği "İkinci Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi" WOW Istanbul Hotels & Convention Center'da bugün başlıyor. O zirvenin konuşmacılarından biri de California Riverside Üniversitesi Medya ve Kültürel Çalışmalar Bölümü'nde görev yapan Doçent Doktor Derek Burrill. Zirvenin ikinci günü "Kültürel Kodlar ve Erkeklik" oturumunda söz alacak olan Burrill, organizasyon öncesi SABAH'a konuştu.

"ŞİDDET AİLEYİ YOK EDİYOR"
Kapitalizmin hem kadınlar hem de erkekler için bir vahşet makinesi gibi olduğunu belirten sosyal bilimci, "Halen bu sistemleri gelişmiş demokrasiler olarak mı adlandıracağız" diyor. Kadına karşı şiddetin erkeklerin çoğu zaman gerekli cezayı almaması nedeniyle devam ettiğini söyleyen Burrill, "Şiddet kullanan, adalet önüne çıkarıldığında ve şiddet gören kadın ailesince korunmadığında, toplum tarafından dışlanabiliyor. Bu durum kadın için gizliliğe ve utanca dönüşüyor. Aile içi şiddet konusunda açık ve dürüst olmak çok önemli. Ben hâlâ erkek kardeşimin, kız kardeşimin ve kendimin babam tarafından istismar edildiğimizi söylemek konusunda sıkıntı çekiyorum. Ama neden? İstismar edilen utanarak olanların kendi hatası olduğunu düşünüyor. Bu döngü umutları söndürüyor" diyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Kapitalizm, kadın ve erkek için asıl vahşet’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN