Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Daha ileri giderseniz sınır kapıları açılır

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AP’nin aldığı Türkiye ile üyelik müzakerelerinin dondurulması kararıyla ilgili olarak “Topunuz ‘Evet’ dese ne yazar? Eğer daha ileri giderseniz bu sınır kapıları da açılır, bunu da bilesiniz” dedi

Giriş Tarihi: 26.11.2016
Daha ileri giderseniz sınır kapıları açılır
Cumhurbaşkanı Recep tayyip Erdoğan dün KADEM tarafından düzenlenen 2. Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi'nin açılışında konuştu. Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

MİLYONLAR YARDIM BEKLİYOR: Suriye, Irak, Afganistan, Libya, Somali gibi ülkelerde yaşanan çatışmalar, uygulanan zulüm, dökülen kanlar, sadece çıkar kavgaları ve mülteci tehdidi boyutuyla dünya gündemine girebiliyor. Dünyada milyonlarca Aylan bebek cevap, şefkat, merhamet bekliyor. Ama atılan bir adım yok.

KAPILAR AÇILIR: Atılan adım; "Türkiye AB'ye girsin mi, girmesin mi?" Atılan adım bu. Niye? Erdoğan, doğru açıklamalar yapıyor. Gelmişler bir araya... 30-40 kişi verilen bildiriye "Hayır" diyor. 400-500 kişi "Evet" diyor. Topunuz dese ne yazar? Hiçbir zaman insanlığa dürüst davranmadınız. Aylan bebekleri, Akdeniz kıyılarında sahile vurduğu zaman oradan gidip siz almadınız. Umran bebekleri siz almadınız. 3.5 milyon mülteciyi bu ülkede besleyen biziz. Verdiğiniz sözleri yerine getirmediniz. Kapıkule'ye 50 bin mülteci dayandığı zaman feryat ettiniz. "Acaba Türkiye, sınır kapılarını açarsa ne yaparız?" demeye başladınız. Bana bak. Eğer daha ileri giderseniz bu sınır kapıları da açılır, bunu da bilesiniz. Öyle kurusıkı tehditlerden ne ben ne de bu millet anlar.

BM ADALET DAĞITAMAZ: Dünyanın kaderini BM Güvenlik Konseyi'ndeki 5 ülke belirleyemez. Artık 2. Dünya Savaşı şartları yok. BM Güvenlik Konseyi'nde dünya temsil ediliyor mu? Her etnik unsur, her din, her kıta orada temsil ediliyor mu? 196 ülkenin BM Güvenlik Konseyi'nde temsil edilmediği bir BM, adalet dağıtamaz, adaleti tesis edemez. Onun için de bir aldatmaca daha yapmışlar. 5 daimi, 15 tane geçici üye. Yetti artık bu aldatmaca. Ey 5 daimi üye, "BM'nin şu anda reforme edilmesi, yeniden güncellenmesi lazım" deyin. Geçici üye yok. Hepsi daimi üye olacak. Dönüşümlü olacak. Her 2 yılda 10 üyesi değişmek suretiyle dünyadaki tüm ülkeler yerini almış olacak. Dünya 5'ten büyüktür. Bunu birlikte savunmamız lazım, birilerinden de korkmamak lazım. Ömür boyu korkuyla yaşamaktansa bir gün adam gibi yaşa... İnanç gruplarına gelince acaba 1 milyar 700 milyonluk Müslüman kitlesi orada temsil ediliyor mu? Hayır, Peki, Müslümanların derdini orada kim anlatacak, kim savunacak? Buradan adalet çıkmaz.

MAÇ KADAR İLGİ ÇEKMİYOR: Şu anda bakın Sahraaltı Afrika başta olmak üzere dünyanın büyük bölümünde elektrikten, sudan, yeterli gıdadan, her türlü imkandan uzak bir şekilde hayatlarını sürdürmeye çalışan yüzlerce milyon insanın trajedisine kimse dönüp bakmıyor. Myanmar'da ve dünyanın pek çok yerinde sadece inançları yüzünden katledilen insanların durumları; bir futbol karşılaşması kadar ilgi çekmiyor.

ORMANI KAÇIRMAYALIM: Batı'daki insan hakları savunucularının, çevrecilerin, kadın ve çocuk hakları müdafilerinin öne çıkardıkları birkaç kare ile dünyayı oyalarken aynı zamanda arka planda yaşanan gerçek dramları gizlediklerini düşünüyorum. Adaletten söz edeceksek tartışmaya adaletsizlikten başlamak zorundayız. Mazlumun derdini anlatmayı, zalimin insafına bırakmak; kuzuyu kurda teslim etmekten farksızdır. Sorunun kaynağı olanların bakış açıları ve kavramlarıyla meseleleri tartışmaya başladığımızda kendimizi ağaçlarla uğraşıp ormanı gözden kaçıran kişiler olarak buluruz.

ERDOĞAN PUTİN İLE SALDIRIYI GÖRÜŞTÜ
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin dün telefonda görüştü. Fırat Kalkanı Harekâtı kapsamında El Bab bölgesinde yürütülen operasyonda Türk askerlerini hedef alan saldırıya ilişkin görüş ve bilgi teatisinde bulunan Erdoğan ve Putin'in, Halep'teki insani krize çözüm bulma çabalarını hızlandırma konusunda mutabık kaldıkları kaydedildi. AA

'NENE HATUNLARDAN DOĞMUŞ BİR MİLLETİZ'
"40 yıllık siyasi hayatımda, giriştiğim her mücadelede gerçekten en büyük gücü hanım kardeşlerimden, gençlerden aldım. 15 Temmuz darbe girişiminin önlenmesinde en ön saflarda yer alarak cesaret konusunda da kimseden geri kalmadıklarını benim hanım kardeşlerim göstermişlerdir. Y eri geldiğinde anne şefkatiyle, yeri geldiğinde anne fiskesiyle darbecileri engellemeye çalışan kadınlarımızın görüntüleri asla hafızalarımızdan silinmeyecek. Parçalanarak şehit olan hanım kardeşlerimiz vardı. Bizim bunları unutmamız mümkün mü? Unutmayacağız, unutturmayacağız. Çünkü bu millet Nene Hatunlardan doğmuş bir millettir."

'MUHALEFET LİDERİ TEHDİT EDİYOR'
Avrupa Birliği'ni (AB) uyarırken milletimiz ve tüm insanlık adına yürüttüğümüz bu adalet mücadelesinin şahsımıza ve ülkemize bir bedeli olduğunun gayet iyi farkındayız. Ama ne yazık ki; ülkemdeki ana muhalefet partisinin başındaki 'Bu bir yaptırımdır, bunu başka yaptırımlar takip edecektir' diyerek tehdit ediyor ya, zavallıya bak. Battık mı? Bittik mi? Çöktük mü? Dimdik durduk. devam edeceğiz. Şunu unutmayın: Batı'nın Türkiye'ye ihtiyacı var."

'DÜZENLEME İSTİSMARA AÇIKTI'
Tartışmalar üzerine kanun değişikliği teklifinin yeterince özenli hazırlanmadığını ve istismara açık bulunduğunu gördüm. Şayet kanuni yaş sınırının altında evlilik kültürü mevcutsa istediğiniz kadar kanun çıkartın, ceza verin önüne geçemezsiniz. Öncelikle toplumda bu yönde bir anlayış değişikliğini yerleştirmek gerekiyor. Geleneklerde kadının istismarıyla ilgili ne varsa inancımıza, kadim kültürümüze aykırı unsurlar olduğuna inanıyorum. Bu yanlışları düzeltmek ortak görevimiz. Bunu yaparken mücadelemizin ilkelerini doğru koymazsak, istismarı özendiren, meşruiyeti baskılayan konuma düşme tehlikesiyle karşı karşıya kalırız."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Daha ileri giderseniz sınır kapıları açılır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN