Türkiye'nin en iyi haber sitesi

' teklifini 15 gün içinde 'ye sunacağız'

Komisyonu Başkanı Şentop, "Azami 15 gün içerisinde anayasa değişikliğiyle ilgili bir teklifi TBMM'ye sunacağız. Bahar aylarında referandumla da halkımızın onayına sunacağız." dedi.

Giriş Tarihi: 29.11.2016 00:13
'Anayasa teklifini 15 gün içinde TBMM'ye sunacağız'

Komisyonu Başkanı , Namık Kemal Üniversitesinde düzenlenen "Türkiye'de Anayasalar ve Siyaset" konulu konferansta yaptığı konuşmada, yeni anayasa ve başkanlık sistemine ilişkin bilgiler verdi.

Yeni anayasa ve başkanlık sistemine giden hukuki düzenlemelerde mesafeler katedildiğini belirten Şentop, şöyle konuştu:

"Türkiye şu anda 1982 yılında yapılan bir anayasa ile idare ediliyor. Bu Anayasa üzerinde bugüne kadar mayıs ayında yapılan değişiklikle birlikte 18 değişiklik yapılmıştır. Azami 15 gün içerisinde anayasa değişikliğiyle ilgili bir teklifi TBMM'ye sunacağız. Meclis süreçlerinin sonunda bahar aylarında referandumla da anayasa değişikliğini halkımızın onayına sunacağız."

"AYNI TÜRKİYE'DE OLACAK DİYE BİR YANLIŞA KAPILMAYALIM"

Başkanlık sisteminin gelmesiyle birlikte Türkiye'nin eyaletlere ayrılacağı gibi bir algının yanlış olduğunu söyleyen Şentop, "Başkanlık sistemi denince akla Amerika geliyor. ABD'de eyalet sistemi var. 'Türkiye'ye başkanlık sistemi gelirse Türkiye'de de mi eyalet sistemi olacak' diye bir algı oluşuyor. Bu yanlış bir tutum. Amerika'ya bakılarak aynı Türkiye'de olacak diye bir yanlışa kapılmayalım.Türkiye köklü tarihe sahip bir ülke." ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Anayasa teklifini 15 gün içinde TBMM'ye sunacağız'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN