Faciaya 12 gözaltı

Adana’da 11 ilk ve orta okul öğrencisi ve bir eğitmenin hayatını kaybettiği yurt yangını ile ilgili soruşturmayı 3 savcı yürütüyor. Yurtta görevli 12 kişi gözaltına alındı, 2 kişi ise aranıyor. Gözaltındaki yurt müdürünün kızının da yangında can verdiği ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 1.12.2016
Adana'nın Aladağ ilçesi Sinanpaşa Mahallesi'nde 12 kişinin yaşamını yitirdiği, 22 kişinin yaralandığı Aladağ Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Orta Öğretim Kız Öğrenci Yurdu'nda yaşanan yangın faciasının boyutu gün ağarınca ortaya çıktı. Üç katlı yurt binası kullanılamaz hale geldi. Faciayla ilgili Kozan Cumhuriyet Başsavcılığı 3 cumhuriyet savcısı görevlendirdi. Aralarında yurt müdürünün de bulunduğu 12 kişi gözaltına alındı, 2 kişi ise aranıyor.

MERDİVEN MUAMMASI
Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, yangın çıkış merdiveninin kapısının kilitli olduğu yönündeki iddialarla ilgili şunları söyledi: "Yüreğimiz yandı. 11 yavrumuzu ve bir öğretmenimizi kaybettik. Geleceğimiz yandı. Olayla ilgili kimin sorumluluğu varsa gereken cezayı alacaktır. Olay yeri inceleme ekipleri ve itfaiye çalışanları, yangın merdiveninin kilidinin olmadığını söyledi. Hatta merdivenin girişindeki kapıda bulunan tül perde yangında zarar görmemiş. Yurdun denetimi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılıyor. 2015'te çok kapsamlı bir denetim yapılmış. Bu yıl haziranda da yine denetimden geçmiş." Yurtta incelemelerde bulunan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ise "Bu olaydan ders alacağız. Bir daha tekerrür etmemesi için ne ders gerekiyorsa, ne yapılması gerekiyorsa onu yapmaya çalışacağız" ifadelerini kullandı.

İHMALİ OLANLAR CEZASINI ÇEKECEK
Çocuklarını kaybeden aileleri ziyaret eden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ise "Bakanlık olarak 32 kişilik psikososyal ekiplerimiz sahada. Sonuna kadar araştırılacak bu durum. Çok derinden yüreğimiz yandı. Titizlikle araştırılacak. İhmali olanlar cezasını çekecek" dedi.

MEB DENETLEMİŞ...
Milli Eğitim Bakanlığı'nın haziranda yaptığı denetim raporunun ayrıntıları da ortaya çıktı. 45 sorudan oluşan denetim formundaki tüm sorular yurt müdürüne sorularak ve bizzat incelenerek denetim yapıldı. Ancak denetim raporlarında, ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin kaldığına yönelik herhangi bir durum tespitinin yer almadığı öğrenildi. MEB yetkilileri, denetimde yangın mevzuatıyla ilgili ihlal olmadığını ancak yurtta ortaokul öğrencilerinin kalmasının yasal olmadığını belirtti. DHA'nın haberine göre; bilirkişi ön raporunda yangın merdiveni kapısının kolu olmadığı, binanın ikinci panosundaki şartellerin eski olduğu ve kaçak akım rolesinin bulunmadığı görüşü yer aldı.

GÖRGÜ TANIKLARI ANLATTI: KORKUNÇTU
Görgü tanığı vatandaşlardan Ahmet Dede, yangını "Korkunç bir olay" şeklinde tanımlayarak, "Allah kimsenin başına vermesin. Yapacak bir şey yok. 5 dakika içinde itfaiye ekipleri ve o kadar insanın çalışmasına rağmen yangının önüne geçilemedi. Aynı bir dere gibi aktı sular ama buna rağmen sönmedi. İtfaiyenin müdahalesi de zamanındaydı" dedi. Şanlı Dede ise yardım etmek için başka bir köyden geldiğini belirterek, "İçeri girmek istedik ama giremedik. Çok çalıştık, her tarafı gezdik, dolaştık, koştuk ama hiçbir şey yapamadık. Sadece itfaiye ekiplerine yardımcı olduk. Yurtta yakınım yoktu ama fark etmez, hepsi bizim çocuklarımız" diye konuştu.

İKİSİNİ DE 'HASTALIK' KURTARDI
Öğrenciler Merve Dilara Gölükçü ile Hacer Manıt'ın ise izinli oldukları öğrenildi. 8. sınıfa giden Merve Dilara'nın hasta olduğu için yurttan izin aldığı, Hacer Manıt'ın ise annesi Kıymet Manıt hasta olduğu için izin alıp, evde kaldığı öğrenildi. Yangında yaşamını yitiren 12 kişinin cenazeleri, Adana Adli Tıp Kurumu morguna götürüldü. Kimlik tespiti için ailelerden kan örneği alındı. Faciadan yaralı kurtulan bir kız öğrenci, "Alt katta bulaşık yıkıyorduk. Arkadaşım elini elektrik çarptığını söyledi. Sonra yangın çıktı" dedi.

CUMHURBAŞKANI VE BAŞBAKAN'DAN TAZİYE
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, Vali Mahmut Demirtaş'ı telefonla arayarak yangın hakkında bilgi aldı. Başbakan Yardımcı Veysi Kaynak ve beraberindeki bakanlar yangında hayatını kaybeden Zeliha Avcı ve Bahtınur Baş'ın Sarıçam ilçesindeki ailelerine başsağlığı ziyaretinde bulundu. Başbakan Yıldırım da Zeliha Avcı'nın babası Mustafa Avcı ve Bahtınur Baş'ın babası Mehmet Ali Baş'la telefonla görüşerek başsağlığı diledi.

'SORUMLULAR HIZLA TESPİT EDİLSİN'
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, soruşturmanın süratle tamamlanıp olayın aydınlatılmasını istedi. Bahçeli, "Yangının nasıl çıktığı, içi ahşap kaplı söz konusu iki katlı yurt binasını nasıl sardığı en kısa sürede netleştirilmeli, sorumlular, denetim ve kontrol görevini suiistimal edenler, mutlaka bulunup cezalandırılmalıdır. Sokak aralarında kurulmuş, sağlıksız, istismara açık ve güvensiz yerlerde çocuklarımızın heder olup gitmesine göz yummak, ses çıkarmamak, hatta örtülü olarak önünü açmak bu ülke ve millete yapılabilecek en dehşet verici kötülüklerden biridir" dedi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de Cumhurbaşkanı Erdoğan'a taziye mesajı gönderdi. Aliyev mesajında "Aziz gardaşım, Aladağ'daki yangın nedeniyle yaşanan can kayıpları bizi son derece üzdü. Bu facia dolayısıyla acınızı paylaşıyorum" ifadelerine yer verdi.

EMİNE ERDOĞAN: İÇİMİZ YANDI
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, dün Hak-İş ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim ve Araştırma Merkezi (ÇASGEM) ortaklığında yürütülen Sosyal Diyalog Yoluyla Kadın Dostu İşyerlerini Belgelendirme Projesi kapanış toplantısında yurt faciasıyla ilgili üzüntülerini dile getirdi. Emine Erdoğan, "Adana Aladağ'da meydana gelen üzücü olayda hayatını kaybeden evlatlarımıza Allah'tan rahmet niyaz ediyorum. Ailelerine başsağlığı ve sabırlar diliyorum. Yaralı evlatlarımıza acil şifalar temenni ediyorum. İçlerimiz yandı. Derin bir üzüntü içindeyiz. Allah bir daha böyle facialar hiç kimseye yaşatmasın" diye konuştu.

ÖLENLERİN İSİMLERİ
Yangında ölenlerin isimleri şöyle: Eğitmen Fatma Canatan, yurt müdürünün kızı 7 yaşındaki Sare Betül Genç, 8'inci sınıf öğrencileri Sema Nur Aydoğdu, Zeliha Avcı, Sevim Köylü; 7'nci sınıf öğrencileri Gamze Bagir, Sümeyye Yetim, İlknur Maden; 6'ncı sınıf öğrencisi Nurgül Pertlek, 5'inci sınıf öğrencileri Bahtınur Baş, Tuğba Ağdoğdu ile Cennet Karataş.

ÇOCUKLARI ÖLDÜ BABA GÖZALTINDA ANNE HASTANEDE
Ölenler arasında bulunan 7 yaşındaki Sare Betül Genç'in yurt müdürü Cumali Genç'in kızı olduğu öğrenildi. Talihsiz kız hayatını kaybederken, annesi Ayşe Genç ise dumandan zehirlenerek Adana Numune Hastanesi'ne kaldırıldı. Ayşe Genç'in yangında kızını kurtarmaya çalıştığı ancak dumandan zehirlendiği öğrenildi.

Murat KARAMAN - Ziya RAMOĞ LU- Halil BİLEK - Neslihan ÖZBOZ KURT - Bora ERDEM - Safure CANTÜRK / SABAH
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Faciaya 12 gözaltı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN