na izin vermeyiz’

Giriş Tarihi: 1.12.2016
‘Terör koridoruna izin vermeyiz’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan yılın son Milli Güvenlik Kurulu () toplantısında Irak ve Suriye başta olmak üzere 4 önemli uyarı yapıldı. / PYD-YPG terör örgütünün Suriye'nin kuzeyinde oluşturmasına asla müsaade edilmeyeceği belirtildi.

Toplantının ardından yayımlanan bildiride şu ifadelere yer verildi:
TERÖRLE MÜCADELEYE DEVAM: /PYD-YPG, FETÖ/PDY ve DEAŞ terör örgütleri ile topyekûn mücadelenin kararlılıkla sürdürülerek, terörün ülke gündeminden çıkartılması konusundaki güçlü irade teyit edilmiştir.
PKK VE FETÖ'YE KOL KANAT GERİYORLAR: Bazı ülkelerin, PKK/ PYD-YPG, FETÖ/PDY lehine çifte standart uyguladıkları, mensup ve destekçilerine kol kanat gerdikleri, bunları maksatlı olarak farklı şekilde tanımladıkları vurgulanarak, bu ülkeler tutumlarını değiştirmeye davet edilmiştir.
TERÖR KORİDORUNA İZİN YOK: Suriye'nin toprak bütünlüğü esas olmak üzere kardeş Suriye halkının ve bölgedeki vatandaşlarımızın güvenliği için, PKK/PYD-YPG unsurlarının oluşturma hedeflerine izin verilmeyeceği vurgulanmıştır.
HALEP'TEKİ İNSANLIK SUÇU:
Uluslararası topluma, Halep'te devam eden insanlık trajedisini sona erdirme konusunda her türlü girişimde bulunma çağrısı yapılmıştır. Durumun artık engellenmesi için derhal devreye girilmesi gereken bir "insanlık suçu" halini aldığı belirtilmiştir.
IRAK'TA MEŞRU MÜDAFAA HAKKIMIZ VAR: Irak'ta zemin bulan PKK ve DEAŞ terör örgütüne karşı Türkiye'nin meşru müdafaa hakkının mahfuz olduğunun altı çizilmiştir. Musul operasyonu hakkında Kurul'a bilgi sunulmuş, Musul ve Telafer başta olmak üzere bölgenin demografik yapısının muhakkak muhafaza edilmesi gerektiği, aksi takdirde yaşanabileceklerin yeni bir insanlık dramına sebep olacağı belirtilmiştir.
SİNCAR'DA PKK'YA MÜSAADE EDİLMEYECEK: PKK/PYD-YPG ve diğer terör örgütlerinin Suriye'nin kuzeyi ile Irak'ın Sincar bölgesindeki yapılanmalarına, gerektiğinde her türlü imkâna başvurulmak suretiyle kesinlikle müsaade edilmeyeceği kuvvetle vurgulanmıştır. Türkiye'nin bu konuda bölge ülkeleri ve bölgede etkinliği olan ülkelerle her türlü işbirliğine hazır olduğu kaydedilmiştir
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Terör koridoruna izin vermeyiz’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN