Emine Erdoğan doğal doğum farkındalığı üzerine konuştu

Emine Erdoğan Koru Hastanesi ve Yüksek İhtisas Üniversitesi 'Uluslararası Gebelik, Doğum ve Lohusalık Kongresi'nde doğal doğum ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Giriş Tarihi: 2.12.2016 12:31 Güncelleme Tarihi: 2.12.2016 12:32
Emine Erdoğan doğal doğum farkındalığı üzerine konuştu

Emine Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, doğum sürecinin çok özel bir süreç olduğunu vurgulayarak, sezaryen ile doğumun tüm da alarm verici boyutlara ulaştığını söyledi.

'Sezaryen, gerçek sebeplerle ve doğru zamanda yapıldığında elbette hayat kurtarıcı bir fonksiyon üstlenebilir. Fakat ne yazık ki, artık bir kurtarma ameliyatı olmaktan çıkıp, tercih edilebilir bir doğum şekli halini almıştır. Yapılan tüm bilimsel çalışmalar, normal doğumun daha lı olduğunu gösteriyor.' dedi. Doğal doğum konusunda kadınların zihnindeki korkuların giderilmesi gerektiğini vurgulayarak, 'Zorunlu bir tıbbi gerekçe olmadığı sürece normal doğumun teşviki konusunda kamu, üniversite ve özel sağlık kuruluşlarının işbirliği son derece önemlidir.' şeklinde konuştu.

Doğuma hazırlık ve doğum sürecinde kadınların en büyük ihtiyacının sevgi ve güven olduğunu vurgulayan Emine Erdoğan, bu süreçte kazanılan güven duygusunun, bebeğin kişilik gelişimi ve hayat boyu insanlarla ilişki ve uyumunda çok etkili olduğunun altını çizdi. Kadınların bu konuda bilinçli olmasının önemine değindi.

Emine Erdoğan, anne sütünün, bağışıklık sistemi güçlü, sağlıklı nesiller yetiştirilmesi konusundaki yerine de vurgu yaptı ve bu konuda uzmanlara kulak vermek gerektiğini söyledi. Toplantının özel davetlilerinden olan dünyaca ünlü doğum uzmanı Dr. Michel Odent'e özel teşekkürlerini ileten Emine Erdoğan, 'doğal doğum konusundaki değerli fikirlerini tüm dünyaya yayan çabaları nedeniyle kendisine şükran borcumuz var. Doğum ortamının, medeniyeti şekillendirmesi fikri üzerinde çokça düşünmeliyiz. Doğum anı, kadınlara gerçek bir bilgelik sunar. Kadınlar bu sürece tüm boyutlarıyla şahit olarak, yaratılıştaki mucizeyi de yakından tecrübe ederler' dedi.

Emine Erdoğan, sözlerini Neşet Ertaş'ın dizelerine atıfla, 'insan doğanın yine insan olarak öldüğü' bir dünya temennisiyle bitirdi. Kongrenin açılışında, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Dr. Michel Odent ve yetkilileri de birer konuşma yaptı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emine Erdoğan doğal doğum farkındalığı üzerine konuştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN