Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yazarları 'nde 'u anlattı

Yazarlar Kulübü tarafından ABD'nin başkenti Washington'da, Kongre binasında gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Daily yazarı Saadet Oruç, Batı'nın, 'nün darbe girişimine verdiği kötü reaksiyonun kolay kolay hafızalardan silinmeyeceğini belirterek, "Batı, 'da girdiği demokrasi sınavında sınıfta kalmıştır."  açıklamasını yaptı.

Giriş Tarihi: 2.12.2016 11:43
Sabah Yazarları ABD Kongresi'nde 15 Temmuz'u anlattı

Yazarlar Kulübü tarafından ABD'nin başkenti Washington'da, Kongre binasında gerçekleştirilen "Türkiye'de Darbe Girişimi: Hakikat ve Gerçekler" paneline, Oruç'un yanı sıra Daily Hilal Kaplan, Nagehan Alçı ve Kerem Alkin katıldı. Panelin moderatörlüğünü ise Washington muhabiri Ragıp Soylu yaptı.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün () 15 Temmuz'daki darbe girişimini, "Türk halkının uzun yıllar unutamayacağı kötü bir gece" olarak tanımlayan Oruç, aynı zamanda Batı'nın darbe girişimine verdiği kötü reaksiyonun da kolay kolay hafızalardan silinmeyeceğini belirtti.

"Batı, 15 Temmuz'da girdiği demokrasi sınavında sınıfta kalmıştır." diyen Oruç, 15 Temmuz'un ardından Türk milletinde Batılı ülkelere karşı ortaya çıkan "hayal kırıklığının" normal karşılanması gerektiğine işaret etti.

FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişiminin bir benzerinin herhangi bir Avrupa ülkesi veya ABD'de olması halinde, neler yaşanabileceğini hatırlatan Oruç, bunun hiçbir şekilde "makul görülemeyeceğini" ve "sempati ile karşılanmayacağını" vurguladı.

"BATI MEDYASI 15 TEMMUZ GECESİ YAŞANANLARI GÖRMEDİ"

Ankara'nın, 16 Temmuz sabahı darbecilere ve FETÖ bağlantılı kişilere yönelik attığı adımların, başta Avrupa olmak üzere Batı medyasında fazlasıyla abartılarak yanlış aktarıldığını anlatan Oruç, 15 Temmuz gecesi yaşananların, tankların altında hayatını kaybeden ve yaralananların ise görmezden gelindiğini kaydetti.

"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Almanya'ya siyasi iltica talebinde bulunduğu" ve "Tahran'a, oradan da Katar'a gitmek üzere olduğu" şeklindeki uydurma haberlerin Türk halkını ve yöneticileri derinden üzdüğüne dikkat çeken Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Oruç, bu yaklaşımların bir anda unutulmasının kolay olmadığını ifade etti.

Oruç, ABD için Usame bin Ladin ne anlama geliyorsa Türkiye için de FETÖ elebaşı Gülen'in aynı anlama geldiğine vurgu yaparak, Batılıların Türk halkının hissiyatını daha iyi anlamak için daha fazla empati yapması gerektiğini kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sabah Yazarları ABD Kongresi'nde 15 Temmuz'u anlattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN