Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarihi uzlaşma

Başbakan Yıldırım ve MHP lideri Bahçeli Cumhurbaşkanlığı sistemini de kapsayan anayasa değişikliği taslağında uzlaştı. Yıldırım anayasa taslağının önümüzdeki hafta Meclis’e getirileceğini belirterek, “Yaz başında da referanduma gidilebilir” dedi

Giriş Tarihi: 2.12.2016
Tarihi uzlaşma

AK Parti ile MHP Cumhurbaşkanlığı sistemi için dün tarihi adımı attı. Başbakan Binali Yıldırım ve MHP lideri Devlet Bahçeli ortak bir metinde anlaştıklarını duyurdu. Türkiye'nin merakla beklediği görüşme dün saat 14.00'te Çankaya Köşkü'nde başladı. Yaklaşık 1 saat 15 dakika süren görüşme sonrası Başbakan Yıldırım ve MHP lideri Bahçeli ortak açıklama yaptı. Yıldırım açıklamasında ve gazetecilerin soruları üzerine şunları söyledi:
Önümüzdeki hafta inşallah AK Parti olarak anayasa değişikliği teklifimizi TBMM'ye sunmuş olacağız. Tabii ondan sonraki iş Meclisimiz'in iradesidir. Meclis'te 330'u aşan bir kabulle geçmesi gerekiyor ki referandum süreci başlasın. Ülkemiz, milletimiz için inşallah hayırlı bir karar olacaktır. Biz "Niyet hayır, akıbet hayır" anlayışıyla hareket ettik.
Ülke gündeminin artık sistem tartışmasıyla zaman kaybetmesinin istemiyoruz. 2007 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin çıkmaza girmesiyle, Cumhurbaşkanı'nın halk tarafından seçilmesi anayasaya girmiş ve sonraki seçimlerde de Sayın Recep Tayyip Erdoğan Türkiye'nin halk tarafından doğrudan seçilmiş ilk cumhurbaşkanı olmuştur. Bu mevcut durumun, mevcut anayasayla uyumlu hale gelmesi, icra ve yasamanın yetkilerinin sınırlarının çok daha net belirlenmesi, parlamentonun güçlenmesi, icranın da istikrarı ve güveni sağlayacak şekilde tesisi için, bu şekilde bir değişiklik geleceğimiz için, siyasi istikrar için çok yerinde bir karar olacaktır.

SİSTEM TAMAM, İŞ DETAYLARDA

PARTİYLE İLİŞİĞİ SÜRECEK
(Cumhurbaşkanı'nın partisiyle ilişkisi nasıl olacak?) Cumhurbaşkanı'nın partisiyle ilişiği devam edecektir. Yapılan en önemi değişiklik budur.
AK Parti kendi anayasa değişikliği olarak teklifi sunacak. Bu teklif, MHP'nin de üzerinde mutabık kaldığı veya müzakere edip uzlaştığımız bir metin olacak. Dolayısıyla Meclis görüşmelerinde buna göre de işlem görecek.
(Metinde seçim kanunu ile ilgili maddeler var mı?) Seçim kanununun anayasada herhangi bir yeri yok. Her şey milletin gözü önünde aleni şekilde olmakta. Yapılacak değişikliklerin asıl amacı, ülkede istikrarın, güçlü siyasi iradenin devamı, parlamento ve yürütme ilişkilerinde pürüzlerin, anlaşmazlıkların ortadan kaldırılmasını esas alıyor.
(Referandum takvimi) Meclis görüşmeleri tamamlandıktan sonra yasada 60 gün içerisinde referandum öngörülüyor. Dolayısıyla Meclis çalışmalarının tamamlanmasından, Meclis'in kabulünden sonra tabiatıyla 60 günlük süreyi daha buna ilave edebilirsiniz. Her şey yolunda giderse, yazın başında inşallah böyle olabilir.

BAHÇELİ: DEĞİŞİKLİK ÖNERİLERİ MAKUL

'MEMLEKETİMİZ İÇİN HAYIRLI SONUÇ VERECEK'
İlk açıklamayı yapan MHP lideri Bahçeli'nin Başbakan Yıldırım için "Sayın Başbakanımız" ifadesini kullanması dikkat çekti. Bahçeli şöyle konuştu: "Türkiyemiz'in önemli bir gündemini oluşturan anayasa değişikliği üzerinde, Sayın Başbakanımız ile, bir araya gelerek konunun olgunlaşması noktasında çaba sarf edilmiştir. Bugünkü görüşmemiz de son değerlendirmeler ışığında olumlu geçmiştir. Meclis'in değerlendirmesi ışığında sonuçlandığı takdirde memleketimiz için hayırlı sonuçlar vereceği inancındayım."

'REJİMİMİZ BELLİ CUMHURİYET'
TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi toplantısında da iş dünyasına cumhurbaşkanlığı sistemine ilişkin mesajlar veren Başbakan Yıldırım şöyle konuştu: "Anayasa değişikliğinin amacı rejim değiştirmek değil. Rejim belli; cumhuriyet, demokratik, laik, sosyal hukuk devleti, halkın egemenliği... Partilere diyoruz ki gelin yapalım. Çok geniş bir 10-15 madde içerisinde cumhurbaşkanlığı ile ilişkileri düzenleyen buradaki yetki kargaşasını çatışmaları ortadan kaldıran çok anlaşılabilir bir teklif getiriyoruz."

'MUHALEFET MİLLETİN SESİNE KULAK VERMELİ'
Başbakan Yıldırım ve MHP lideri Bahçeli'nin uzlaşı sağladığı anayasa değişikliği taslağıyla ilgili hükümet ve muhalefet kanadından şu tepkiler geldi: Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş: 330 meselesinde en ufak bir endişe olacağı kanaatinde değilim. AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan: Bu konunun milletimizin gözü önünde son derece şeffaf bir süreçten geçmesi altı çizilmesi gereken bir husustur. Bu konuyu istikrarımızın devamı ve FETÖ, PKK başta olmak üzere terörle mücadelenin daha kararlı yürütülerek ülkemizin terör belasından kurtulması açısından değerlendirmek gerektiğini düşünüyorum. AK Parti Grup Başkanvekili İlknur İnceöz: MHP, elini taşın altına sokarak büyük bir uzlaşma örneği gösterdi. Diğer siyasi partiler de milletin bu sorununa kayıtsız kalmamalı. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay: Değişikliğin TBMM'den 330 oy alabilmesine ihtimal vermiyorum. Kimilerine göre sistem, kimilerine göre rejim değişikliği, kolay bir iş değil.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi uzlaşma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN