Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Birlikte güçlü olacağız’

Giriş Tarihi: 7.5.2017
‘Birlikte güçlü olacağız’
Başbakan Yıldırım, Moldova temaslarının son gününde, Gökoğuz Türkleri'nin yaşadığı özerk bölgeyi ziyaret etti. Yıldırım'a, Moldova Başbakanı Pavel Filip de eşlik ederken, Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon'un da Gagavuz Yeri'ne gelmesi dikkat çekti. Başbakan Yıldırım, Gökoğuzların Başkanı İrina Vla ve Moldova Başbakanı Filip ile görüşmenin ardından bir basın toplantısı düzenledi. Daha sonra da Gagavuz'ların 4'üncü kongresine katıldı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da kongreye mesaj yollayarak, destek vermeye devam edeceklerini söyledi. Yıldırım yaptığı konuşmalarda şunları söyledi:
Gagavuzlu kardeşlerimiz, Moldova ile Türkiye arasında bir köprü oluşturuyor. Bu köprü taştan, tuğladan değil, etten, kemikten ve yürekten oluşan bir köprüdür. Gagavuz kardeşlerimizin ana dillerini ve ülkelerinin resmi dilleriyle birlikte ihya etmeleri, öğrenmeye devam etmeleri, en büyük arzumuz.
Burası, aynı dili, aynı kültürü paylaştığımız soydaşlarımızın yaşadığı yer. Ayrıca dost ve kardeş olarak addettiğimiz, komşumuz Moldova ile aramızdaki kan bağı. Hepimizin kökeni aynı sudur, bizler de aynı atanın torunlarıyız. Biz iyi günde de, kötü günde de hep beraber olacağız, kardeş olacağız, birlikte güçlü olacağız. Anadilinizle birlikte ülkenin resmi dilini de beraber öğrenmek çok önemli. Böylece devlet ve hükümet birimlerinde daha çok görev alacak, daha başarılar kazanacaksınız.
Burada yaşayan soydaşlarımızın, kendi dil ve kültürel değerlerini yaşatması ve aynı zamanda gelişen Moldova'nın bir parçası olarak, geleceğe emin adımlarla ilerlemesi için. Genç işsizliğe çözüm bulmalıyız. Terörün de, huzursuzlukların da, karışıklıkların da kaynağı, işsizlik, yolsuzluk ve kötü yönetimler. Bunu Suriye'de, Irak'ta ve Yemen'de görüyoruz.Yıldırım'a fahri doktora
Gökoğuz Yeri ziyaretinde Başbakan Yıldırım'a Komrat Devlet Üniversitesi'nce fahri doktora verildi. Yıldırım, "Şahsım ve Gagavuzya'nın kalkınması için gayret göstermiş tüm Türk milletine verildiğini kabul ediyorum. Burada Türkoloji kürsüsü kurulmasını önemsiyoruz. Daha fazla Gagavuzya Moldova'dan öğrencinin Türkiye'ye gelmesini arzu ediyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Birlikte güçlü olacağız’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN