Dün bize ‘hasta adam’ diyenler bugün ne halde

Giriş Tarihi: 7.5.2017
Dün bize ‘hasta adam’ diyenler bugün ne halde

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Dün bize hasta adam diyenler bugün ekonomik, sosyal ve siyasi hastalıkların pençesinde kıvranıyor. Bu kritik dönemi çok iyi değerlendirmeliyiz

Cumhurbaşkanı , Bahariye Mevlevihanesi'nde düzenlenen"Mukaddes Emanetler Işığında" adlı sergi ve konferans programına katıldı. Etkinlikte bir konuşma yapan Erdoğan, şunları söyledi:
ECDADIMIZ EMANETE KUSUR ETMEDİ: Dünyayı dolaşıyorum gerçekten bu hassasiyeti bizim milletimiz emanetleri aldığı günden bu yana çok dikkatli ve hassasiyetle bugüne getirdi ve güçlenerek de götürüyor. Bizim ecdadımız Medine'deki son askerimiz çekilene kadar Peygamber efendimizin aziz hatıralarına hürmette en küçük bir kusur etmemiştir. Ne milletmişiz, ne ecdadımız varmış bizim. Hiç bunları hafife almamış, sonuna kadar sahiplenmiş. Esasen bu güzel geleneği yeniden başlatmayı da düşünmeliyiz, başarmalıyız. Yine milletimizin tamamının katkılarıyla oluşturulacak bir fon aracılığıyla mübarek üç aylar boyunca Mekke ve Medine'de bulunan dünyanın her köşesinden gelmiş gariplere yardım ulaştıracak bir mekanizmayı da kurabiliriz, bunun da gayreti içinde olmamız gerekir diye düşünüyorum. 500 yıllık tarihi süreç boyunca İstanbul'a getirilerek koruma altına aldığımız Mukaddes Emanetlere adeta gözümüz gibi bakarak işte bugünlere kadar geldik.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Mukaddes emanetlere ev sahipliği yapmamız iftihar kaynağımız

KIYAMETE KADAR SAHİP ÇIKACAĞIZ: Topkapı Sarayı'ndaki Mukaddes Emanetler Dairesi'ni en son 2007 yılında kapsamlı bir tadilattan geçirip genişlettik. Mukaddes Emanetler, Peygamber efendimizle birlikte diğer peygamberlerin, İslam büyüklerinin kutsal mekanların hatıralarını da kapsıyor. Bu emanetlere Allah'ın izniyle kıyamete kadar, canımız pahasına sahip çıkmakta, onlara hürmeten yapılan eserleri devam ettirmekte kararlıyız. İstanbul gibi muhteşem bir şehre, böyle muhteşem bir emaneti bağrında muhafaza etmenin çok yakıştığına inanıyorum."

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Emanetlere kıyamete kadar, canımız pahasına sahip çıkmakta kararlıyız

TUZAKLARI YÜKSELİŞİN BASAMAĞI YAPMALIYIZ: Dün bize hasta adam diyenlerin bugün kendilerinin ekonomik, sosyal, siyasi hastalıkların pençesinde kıvrandıklarını biliyoruz. Bu kritik dönemi bizim çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Şunu unutmayalım, her kriz yeni bir fırsattır. Bize kurulan tuzakları tersine çevirip yeni bir yükselişin basamakları haline getirebiliriz. Bu şansımız, insan gücümüz var. Bunun için birliğimize, kardeşliğimize çok sıkı bir şekilde sahip çıkmamız şarttır.
"SURİYE'DEKİ VAHŞET CANIMIZI YAKIYOR"
Asırlar boyunca İslam'ın ve Müslümanların en nadide eserlerine ev sahipliği yapmış Suriye ve Irak topraklarında yaşanan vahşet, yüreğimizi parçalıyor, yakıyor. Bazen şunu söylüyorum; 'Ah Suriye keşke seni tanımasaydım'. Tanıdıktan sonra tabii bu çok daha ağırımıza gidiyor. Bütün o eserlerin yerle yeksan olması bizi gerçekten yakıyor, yıkıyor. Bölgeden hemen her gün çocukların, kadınların, ihtiyarların, masum insanların ya terör örgütleri ya da güya onlara karşı operasyon yürüten güçler tarafından katline dair acı haberler geliyor. Türkiye olarak bu acıların önüne geçebilmek için hem kendi sınırlarımız boyunca hem de uluslararası alanda elimizden gelen tüm gayreti gösteriyoruz. Her zamankinden çok daha fazla birliğe, beraberliğe kardeşliğimizi güçlendirmeye ihtiyacımızın olduğu bir dönemden geçiyoruz. Türkiye'nin istiklali ve istikbali için yürüttüğü mücadelenin başarısı tıpkı bin yıldır olduğu gibi tüm İslam coğrafyasının istiklali ve istikbaline önderlik edecektir.

ERDOĞAN'IN HAYVAN SEVGİSİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ata binerken ve ata elma yedirirken çekilmiş fotoğrafları sosyal medyada paylaşıldı. Yoğun diplomasi ve siyaset temposu arasında ailesine de zaman ayırmayı ihmal etmeyen ve tabiatla iç içe olmayı seven Erdoğan'ın dün sosyal medyada paylaşılan fotoğrafları hayvan sevgisini de gösterdi. Ceketini çıkararak ata binen Erdoğan daha sonra bindiği ata elleri ile elma yedirerek karnını doyurdu. Erdoğan'ın bu fotoğrafları sosyal medyada büyük beğeni ve ilgi ile karşılandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 16 Nisan referandumundan kısa bir süre önce sosyal medyada torunu Ahmet Akif Albayrak'a Kuran'ı Kerim eğitimi verirken çekilmiş fotoğrafları paylaşılmış, o fotoğrafların 15 Temmuz gündüz saatlerine ait olduğu öğrenilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dün bize ‘hasta adam’ diyenler bugün ne halde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN