Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'dan 'ye net uyarı!

ziyareti öncesinde Esenboğa Havalimanında basın mensuplarına açıklama yapan , 'nin 'ye yaptığı silah yardımına ilişkin önemli uyarılarda bulundu. Başbakan Yıldırım, "Türkiye'nin PKK terör örgütü konusundaki hassasiyetinin en üst düzeyde dikkate alınması için hala Amerikan yönetiminin elinde imkanlar olduğunu düşünüyoruz. Eğer aksi bir karar alırsa, bunun doğuracağı sonuçlar sadece Türkiye'yi bağlamaz, aynı zamanda Amerika için de olumsuz bir netice ortaya koyacaktır" dedi.

Giriş Tarihi: 10.5.2017 14:29 Güncelleme Tarihi: 10.5.2017 17:35
Başbakan Binali Yıldırım'dan ABD'ye net uyarı!

Başbakan Binali Yıldırım, İngiltere ziyaretine ilişkin, "Londra temaslarımız kapsamında bazı ikili görüşmeler yapacağız. Başbakan May başta olmak üzere iş çevreleriyle Türkiye'de yatırım konularını ele alacağız. Referandum sonrası Türkiye pekçok çevrenin ilgi odağı olmaya devam ediyor. Bu konulardaki gerçekleri paydaşlarımızla paylaşma fırsatı bulacağız" dedi.

"ABD İÇİN OLUMSUZ BİR NETİCE ORTAYA KOYACAKTIR"

Başbakan Yıldırım, açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. ABD'nin YPG'ye yaptığı silah yardımına ilişkin bir soruya Başbakan Yıldırım, "Türkiye'nin bu konuda düşüncesi nettir. PKK'nın DEAŞ'a karşı kullanılmasına karşıyız. Bunu net bir şekilde muhataplarımıza söyledik. Bunu ABD çok iyi şekilde biliyor. PKK, ABD'nin terör örgütü olarak kabul ettiği bir örgüt. Dolayısıyla bu tür girişimleri kabul etmemiz mümkün değil. Stratejik düzeydeki ilişkilerimiz ile terör örgütü arasında bir tercih yapma cihetine gitmelerini düşünmüyoruz. Son açıklamalarında Türkiye'nin hassasiyetlerinin dikkate alınacağının altı hassasiyetle çizilmiştir. Terörle mücadeleyi Türkiye ne kadar başarılı yaptığını ortaya koymuştur. Türkiye'nin PKK terör örgütü konusundaki hassasiyetinin en üst düzeyde dikkate alınması için hala Amerikan yönetiminin elinde imkanlar olduğunu düşünüyoruz. Eğer aksi bir karar alırsa, bunun doğuracağı sonuçlar sadece Türkiye'yi bağlamaz, aynı zamanda Amerika için de olumsuz bir netice ortaya koyacaktır. Zaten Cumhurbaşkanımız ABD'de bu konuyu en üst düzeyde ele alacaktır. Tekrar gündeme getirilecektir.

ATATÜRK İLE İLGİLİ SKANDAL İFADELERE SERT TEPKİ

Başbakan Yıldırım, bir televizyon programında Atatürk'e hakaret edildiği iddiasıyla ilgili açılan soruşturma ile ilgili soru üzerine de şöyle konuştu:

"Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyetimizin kahramanları, bizim milli değerlerimizdir. Dolayısıyla bunlara yapılacak her türlü yakıştırmayı, yanlış sıfatları asla kabul etmeyiz, uygun görmeyiz. Dolayısıyla bu ve buna benzeri girişimleri şiddetle kınıyorum ve hukuken de yapılması gereken ne varsa, bunlar da yapılacaktır."

BAŞBAKAN LONDRA'YA HAREKET ETTİ

Başbakan Yıldırım, basın toplantısının ardından özel uçak "ANA" ile saat 14.50'de İngiltere'nin başkenti Londra'ya hareket etti.

Yıldırım'ı, Esenboğa Havalimanı'ndan, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Başbakanlık Müsteşarı Fuat Oktay, Ankara Valisi Ercan Topaca ve diğer ilgililer uğurladı.

Başbakan Yıldırım ile AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı ve AK Parti Genel Sekreteri Abdülhamit Gül de İngiltere'ye gitti.

Somali Konferansı'na katılmak üzere İngiltere'ye giden Başbakan Yıldırım, burada resmi temaslarda bulunacak.

İngiltere Başbakanı Theresa May ile bir araya gelecek Yıldırım, konferansa katılan diğer ülkelerin devlet başkanları ve başbakanlarının yanı sıra İngiltere'de yaşayan Türk vatandaşları, iş dünyası ve medya organlarının temsilcileriyle görüşmeler gerçekleştirecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Binali Yıldırım'dan ABD'ye net uyarı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN