Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Beyaz Saray'da tarihi -Erdoğan görüşmesi gerçekleşti

Giriş Tarihi: 16.5.2017 18:10 Güncelleme Tarihi: 16.5.2017 22:37
Beyaz Saray'da tarihi Trump-Erdoğan görüşmesi gerçekleşti

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı 'ın Beyaz Saray'daki görüşmesi TSİ 19.45'te başladı. Zirve yaklaşık 2 saat sürdü. İki lider görüşme sonrası açıklama yaptı.

Beyaz Saray'da ABD Başkanı 'la görüşmesi sonrası ortak basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Aramızdaki ilişkileri güçlü tutmaz karşılıklı çıkarlarımız yanında küresel barış ve istikrar için de önemlidir. Ziyaretimizin bu kapsamda tarihi bir dönüm noktası teşkil edeceğine inanıyorum. DEAŞ başta olmak üzere, bölgemizdeki tüm terör örgütlerine karşı müşterek bir dayanışma ortaya koymamız büyük önem ifade etmektedir. Ortak geleceğimizi tehdit eden terör örgütlerine karşı ayrım yapmadan mücadele etmekte kararlıyız" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'daki ikili görüşme gerçekleştirdi. Ardından iki lider, görüşmeye ilişkin basın mensuplarına açıklama yaptı.

A Haber'e özel görüntüler

"SAYIN TRUMP'I SEÇİMLERDE ELDE ETTİĞİ TARİHİ ZAFER İÇİN KUTLUYORUM"

Konuşmasına Trump'a teşekkür ederek başlayan Erdoğan, "Sayın başkan değerli dostum, değerli basın mensurları sizleri en kalbi doygularımla selamlıyorum. Trump'a ve ekibine şahsım ve ekibime gösterdikleri ilgiden dolayı şahsım milletim adına Şükranlarımı iletiyorum. Sayın Trump'ı seçimlerde elde ettiği tarihi zafer için kutluyorum.

"İLİŞKİLERİMİZİ GÜÇLÜ TUTMAMIZ, KARŞILIKLI ÇIKARLARIMIZ YANINDA KÜRESEL BARIŞ VE İSTİKRAR İÇİN DE ÖNEMLİ"

Erdoğan, "Az önce ikili bir görüşme gerçekleştirdik. Köklü geçmişe dayanan ve stratejik ortaklık düzeyine erişmiş olan Türkiye ABD ilişkilerinin mevcut durumunu ele aldık. Türkiye ile ABD arasındaki bağlar, demokratik değerler ve müşterek menfaatler temelinde gelişmiştir. Aramızdaki ilişkileri güçlü tutmaz karşılıklı çıkarlarımız yanında küresel barış ve istikrar için de önemlidir" dedi.

"ZİYARETİMİZİN TARİHİ BİR DÖNÜM NOKTASI TEŞKİL EDECEĞİNE İNANIYORUM"

Erdoğan, "Bölgemizin içinden geçtiği bu çalkantılı dönemde özellikle iki ülkenin göstereceği yakın işbirliği her zamankinden çok daha büyük önem kazanmıştır. Amerika ile BM, NATO ve G-20 gibi kilit kuruluşlar içinde zaten yakın işbirliği içindeyiz. Önümüzdeki süreçte bu platformlar başta olmak üzere her alanda diyalog ve dayanışmamızın daha da arttırmanın kararındayız. Ziyaretimizin bu kapsamda tarihi bir dönüm noktası teşkil edeceğine inanıyorum" diye konuştu.

Trump: Terörle mücadelede Türkiye'yi destekliyoruz

"TÜM TERÖR ÖRGÜTLERİNE KARŞI MÜŞTEREK BİR DAYANIŞMA ORTAYA KOYMAMIZ ÖNEMLİ"

Erdoğan, "Görüşmelerimizin geleceğimize yönelik çok daha büyük kazanımlar elde edeceğimize fırsat tanıyacağına inanıyorum. Ekonomi, ticaret, enerji ve savunma sanayi alanlarındaki işbirliğini arttırma noktasında hem fikiriz. DEAŞ başta olmak üzere, bölgemizdeki tüm terör örgütlerine karşı müşterek bir dayanışma ortaya koymamız büyük önem ifade etmektedir. Ortak geleceğimizi tehdit eden terör örgütlerine karşı ayrım yapmadan mücadele etmekte kararlıyız" diye konuştu.

ÖĞLE YEMEĞİNE KATILDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump tarafından onuruna verilen öğle yemeğine katıldı.

Erdoğan ve Trump, Beyaz Saray'daki ikili görüşmeden sonra yaptıkları ortak basın açıklamasının ardından öğle yemeğine geçti.

Aynı zamanda heyetler arası görüşmenin de gerçekleştirildiği yemeğin ardından ABD Başkanı Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı makam aracına kadar uğurladı


Beyaz Saray'da gerçekleşen öğle yemeğine, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan da katıldı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan: Aramızdaki ilişkileri güçlü tutmamız küresel barış ve istikrar için önemlidir

BEYAZ SARAY'DA HEYETLERARASI GÖRÜŞME SONA ERDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasındaki ikili görüşmenin ardından gerçekleştirilen heyetlerarası görüşme sona erdi.

ERDOĞAN VE TRUMP GÖRÜŞMESİ YAKLAŞIK 2 SAAT SÜRDÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump Beyaz Saray'da bir araya geldi. İki liderin yaklaşık 20 dakika süren ikili görüşmenin ardından yapılan ortak açıklama sonrası heyetlerarası görüşmeye geçildi. Heyetlerarası görüşme yaklaşık 2 saat sürdü.

Erdoğan-Trump görüşmesinden ilk kareler

ERDOĞAN, BEYAZ SARAY ŞEREF DEFTERİNİ İMZALADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Washington ziyaretinde Beyaz Saray şeref defterini imzaladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beyaz Saray'da tarihi Trump-Erdoğan görüşmesi gerçekleşti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN