Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sabancı sanığı Akkol’a ağırlaştırılmış müebbet

Sabancı suikastının tetikçisi İsmail Akkol (45) 21 yıl sonra ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Firari Fehriye Erdal’ın dosyası ise ayrıldı

Giriş Tarihi: 18.5.2017
Sabancı sanığı Akkol’a ağırlaştırılmış müebbet
'da 9 Ocak 1996'da Sabancı Holding Yönetim Kurulu Üyesi , ToyotaSA Genel Müdürü Haluk Görgün ve sekreter Nilgün Hasefe'nin öldürülmesine ilişkin davanın üçüncü sanığı, terör örgütü DHKP-C üyesi İsmail Akkol hakkındaki dava karara bağlandı. İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Akkol ile avukatları katıldı. Söz alan sanık Akkol'un yazılı ifadesini okumasının ardından, beyanı sorulan Akkol'un avukatı Özgür Yılmaz, müvekkilinin beraatine karar verilmesini, beraat verilmemesi durumunda ise iyi hal indirimi uygulanmasını talep etti. Davanın karara bağlanacağı belirtilerek son sözü sorulan Akkol da "Önünüzdeki dosyada delil durumuna bakarak hakkımda beraat kararı uygulamanız gerektiğini göreceksiniz ama beraat kararı veremeyeceksiniz. Ben sadece beraatimi istiyorum" ifadelerini kullandı. Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, sanık Akkol'un, "Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın tamamını veya bir kısmını tağyir ve tebdil veya ilgaya ve bu kanun ile teşekkül etmiş olan Büyük Millet Meclisini iskata veya vazifesini yapmaktan men'e cebren teşebbüs etmek (Anasayal düzeni silah zoruyla değiştirmeye teşebbüs etmek)" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasına oy birliğiyle karar verdi. Sanık lehine cezayı hafifletecek takdiri bir indirim nedeni olmadığını aktaran heyet, sanığın eski TCK'nın 59. maddesinde yer bulan indirimlerden yararlanmamasını da karara bağladı.

DOSYASI AYRILDI
Davanın firari sanıklarından Fehriye Erdal'ın henüz savunmasının alınmadığı ve hakkında çıkarılan kırmızı bültene uygun yakalama emrinin henüz infaz edilmediğini kaydeden heyet, hakkındaki dava tamamlanmadığı için Erdal'ın dosyasının ayrılmasını da kararlaştırdı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sabancı sanığı Akkol’a ağırlaştırılmış müebbet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN