Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Avrupa yasaklasa da engelleyemeyecek’

Giriş Tarihi: 8.7.2017
‘Avrupa yasaklasa da engelleyemeyecek’

Avrupa Türkiye’ye karşı faşist yasaklarını sürdürüyor. Hollanda, ’in 15 Temmuz etkinliği için ülkelerine gelmesini istemedi. , “Onlar yasaklasa bile demokratik hakları kullanarak çözüm üreteceğiz” dedi

Türkiye'nin demokrasi mücadelesine yasaklarla engel koymaya çalışan Avrupa'nın faşizan tavrına her gün bir yenisi ekleniyor. Referandum sürecinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun etkinliğini ingelleyen, Aile Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'yı sınır dışı eden Hollanda yine aynı tavrı sergiledi.
Hollanda Dışişleri Bakanlığı'nca dün yapılan açıklamada, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği'nin (UETD) Apeldoorn kentinde 15 Temmuz Demokrasi ve Birlik Günü kapsamında düzenleyeceği etkinliğe katılacak olan Başbakan Yardımcısı 'in ülkeye gelmesini "hoş karşılamadıklarını" açıkladı. Açıklamada "Darbe girişimi, Türk devletine karşı haksız bir saldırıdır. Ama iki ülke arasındaki ilişkiye baktığımız zaman Türkeş'in ya da başka bir bakanın ülkeye gelmesini hoş karşılamıyoruz" denildi.
Referandum sürecinde Almanya'da düzenleyeceği program nedeniyle yasağa maruz kalan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Eker etkinliklerle ilgili SABAH'ın sorularını yanıtladı:
"UETD Avrupa'da bir dizi etkinlik yapacak. Büyükelçilikler hazırlıklarını yaptı. Vatandaşlar, sivil örgütler de organizasyonlar yapıyor. Almanya baskıcı tavrını koruyor. Onlar yasaklasa da yeni yerler aranıyor. Türkiye'nin demokrasiye sahip çıkmasına, milli iradenin ortaya konulmasına destek veren vatandaşların buluşmasını nasıl engelleyecekler? Avrupa'nın ifade, toplanma, terör ve şiddet içermeyen etkinliklerin serbest olduğu bir tasavvura sahip olduğunu biliyoruz. Eğer demokrasi varsa 15 Temmuz etkinliklerine izin verirler. Kendi vatandaşlarına yasak koyacaklarsa nerede kaldı bu değerler. Onlar yasaklasa bile referandum sürecinde olduğu gibi demokratik hakları kullanarak çözüm üretiriz."


Referandum döneminde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya Hollanda polisi tarafından sınır dışı edilmişti.

PKK'YA İZİN, MİLLETE YASAK
Almanya'nın 15 Temmuz'un ardından 31 Temmuz'da darbe karşıtı toplantıları da engellediğini anımsatan Eker, "Cumhurbaşkanımız'ın konferansa katılmasına izin vermeyen Almanya, PKK'lı Cemil Bayık'a izin verdi. Aynı dönemde terör örgütleri toplantılar düzenledi. Demokratik rejime sahip çıkma toplantılarına izin verilmiyorsa bu iyi niyetle açıklanamaz. Hukukun üstünlüğünü savunurken, örgütlerin mitinglerine izin verilirken 15 Temmuz'a yasağı nasıl açıklayacaklar" dedi.TÜRKEŞ: KARARI KINIYORUM
Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş UETD'nin salon kiralamasını yapmadan önce kendisinin katılacağını resmi makamlara ilettiğini belirterek şunları söyledi: "Hollanda'nın açıklaması, orada yaşayan ve ekonomisine katkı sağlayan insanlarımızın demokratik haklarına ve hür iradeleriyle faaliyet yapma özgürlüğüne karşı bir müdahaledir.
İkinci Cihan Savaşı sonrasında yakılıp yıkılan ve iş gücü kaybına uğrayan Avrupa'nın kalkınması, ekonomisini düzeltmesi ve tekrar ayakları üzerinde durabilmesi için 1960'lardan itibaren oraya giden ve bulundukları ülkeye hizmet etmek, ekonomisine katkı sağlamak dışında hiçbir yasadışı faaliyette bulunmayan vatandaşlarımızın özgürlüklerine yönelik bu kararı kınıyorum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Avrupa yasaklasa da engelleyemeyecek’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN