Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Askerlik yeri sorgulama işlemi 2017 nasıl yapılır?

lerini yapacak olan vatandaşların en çok merak ettiği konuların başında askerlik yeri sorgulaması geliyor. Askerlik yeri sorgulama işlemleri e-devlet üzerinde rahatlıkla öğrenilebiliyor. İşte askerlik yeri sorgulama işlemlerinin tüm detayları...

Giriş Tarihi: 14.10.2017 09:31 Güncelleme Tarihi: 14.10.2017 09:31
Askerlik yeri sorgulama işlemi 2017 nasıl yapılır?

Askerlik yeri sorgulama işlemi ile 97/4 celp döneminde acemi ve usta birliklerini öğrenmek isteyen er adayları, internet üzerinden araştırmalarını sürdürüyor. 97/4 askerlik yeri öğrenme işlemi aracılığıyla ini nerede, hangi ilde yapacağını görecek olan gençler, uzun, kısa ve yedek subay alanlarındaki askerlik durumlarını öğrenebilecek. Peki, 97/4 askerlik yeri sorgulama işlemi nasıl yapılır? İşte, detaylı bilgiler

ASKERLİK YERİ SORGULAMA NASIL YAPILIR?

97/4 celp döneminde askere gitmek isteyen gençler, başvurdukları vatani görev için yerlerin açıklanmasını bekliyor. Kasım ayı itibariyle celp altına alınacak bireyler, 13 Ekim tarihinde (Tarih değişkenlik gösterebilir) askere ne zaman gidebileceklerini öğrenebilecek.

Er adayları celp dönemlerini E-Devlet üzerinden öğrenebilecek. E-Devlet'e giriş yapacak adaylar, bu sisteme erişim şifresini PTT'den kimlikleri karşılığında alabilecekler.

T.C kimlik numarası ve PTT'den alacakları şifre ile sisteme giriş yapacak olan asker adayları, sol üst köşede yer alan e-hizmetler bölümüne tıklayacak.

Tıkladıkları bölümde, sayfanın üst bölümünde yer alan 'Hizmet Adı' kutucuğuna kısa dönem askerler 'Yedek Subay Sınıflandırma Sonucunu Sorgulama', uzun dönem askerler ise 'Er Sınıflandırma Sonucunu Sorgulama' ifadesini yazdıktan sonra, karşılarına çıkacak olan linke tıklayacak.

Linkin tıklanmasının ardından karşılarına çıkacak 'Yedek Subay Sınıflandırma Sonucu' ya da 'Er Sınıflandırma Sonucunu Sorgulama' butonuna tıklayacak olan asker adayları, askerlik yapacağı birliği kolayca öğrenebilecek. Bu adımların ardından ise sırasıyla, Sevk Bilgilendirmesi, Sevk Kişisel Bilgiler, Sevk Başvuru Bilgilendirme ve Sevk Belgesi bilgisi alınabilecek.

Sevk belgesinde, asker adayının birliğine teslim olacağı günler ve yol izinleri bilgisi yer alacak. Belgeler, kısa bir süre içerisinde bu sistem üzerinden alınabilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Askerlik yeri sorgulama işlemi 2017 nasıl yapılır?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN