burs sonuçları sorgulama nasıl yapılır? - İşte 2017 KYK burs ve kredi sonuçları

Giriş Tarihi: 17.11.2017 09:03 Güncelleme Tarihi: 17.11.2017 09:04
KYK burs sonuçları sorgulama nasıl yapılır? - İşte 2017 KYK burs ve kredi sonuçları

Binlerce öğrencinin haftalardır heyecanla beklediği burs sonuçları için beklenen açıklama geldi. 24 Ekim'de sona eren başvuruların ardından sonuc.kyk.gov.tr adresinden erişime açılması beklenen 2017 nihayet açıklandı. Adaylar aşağıda bulunan bağlantıya tıklayarak 2017 KYK burs ve kredi sonuçları sorgulama ekranına ulaşabilirler...

24 Ekimde sona eren burs ve kredi başvurularının ardından binlerce öğrenci için heyecanlı bekleyiş başlamıştı. Öğrencilerin öğrenim hayatı boyunca kullanacakları az önce açıklandı. Adaylar sonuc.kyk.gov.tr adresinden TC kimlik numarasını yazarak 2017 KYK burs sonuçları sorgulama ekranına ulaşabiliyorlar. Aşağıda bulunan bağlantıya tıklayarak Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun resmi internet sitesinden 2017 KYK burs ve kredi sonuçlarına ulaşabilirsiniz.

KYK BURS SONUÇLARI 2017 AÇIKLANDI


Üniversite öğrencilerinin öğrenim hayatında destek görmesi amacıyla 24 Ekim'de başvurulan KYK burs başvuru sonuçları az önce sonuc.kyk.gov.tr adresinden erişime açıldı. Binlerce aday sonuçları sorgulamaya başladı. Aşağıda bulunan bağlantıya tıklayarak sırasıyla; Tc kimlik numarası, aile sıra numarası ve cilt numarası alanındaki bilgileri doldurarak KYK burs sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

KYK BURS SONUÇLARI SORGULAKYK BURS ÖDEMELERİ NE ZAMAN YAPILIR?


İlk defa burs/ kredi alacak öğrencilere, müracaat ettikleri öğretim yılı başı itibariyle (ekim) normal öğrenim süresince ödeme yapılmaktadır. Bu öğrencilere, T.C. kimlik numaralarının son rakamına göre her ayın 6-10. günleri arasında ödeme yapılmaktadır.

KREDİ HANGİ DURUMLARDA KESİLİR?

• Öğretim kurumundan ayrılma, çıkarılma veya geçici olarak uzaklaştırılma,
• Vazgeçme, izin alma, kayıt dondurma,
• Sağlık sebebiyle öğretim kurumuna devam etmeme,
• Öğretim kurumunun kapatılması,
• Kurum yurtlarından süresiz çıkarma cezası alınması,
• Asgari ücret düzeyinde devamlı gelirle çalışma,
• Kesin hükümle mahkûm olma hallerinde öğrencilerin kredisi kesilmektedir.

BURS ÖNCELİĞİ OLANLAR

- Şehit çocukları, (Şehit bekar ise bekar kardeşi)
- Gazi çocukları, (Gazi bekar ise kendisi)
- Anne ve babası vefat etmiş olanlar,
- Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı yetiştirme yurtlarında barınarak tamamlayanlar,
- Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar,
- ÖSYM sınavında ham puan bazında ilk yüze giren öğrenciler,
- Sağlık kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler,
- "Milli Sporcu Belgesi" almış amatör sporcular

2018 BURS ÜCRETLERİ NE KADAR?

Öğrencilere verilen burs ve kredi miktarları her yıl arttırılır. 2017 yılında lisans öğrencilerine 425 lira olarak verilen burs, 2018 yılı itibariyle 45 lira arttırılarak 470 liraya çıkartılacak. Yüksek lisans öğrencileri 940 lira, doktora öğrencileri de 1410 lira burs alacak. Geçen yıllara bakıldığında burs ücretleri; 2014 yılında 300 lira, 2015 yılında 330 lira, 2016 yılında 400

BURS VE KREDİ ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Öğrencilerin eğitim süreçlerinde maddi olarak destek sağlaması amacıyla burs ve kredi verilir. Burs karşılıksız, kredi ise karşılıklıdır. Öğrenim süresi sona eren öğrenci, aldığı krediyi taksitle ya da peşin olarak geri öder. Burs alanlar, geri ödeme yapmazlar. Her ikisinin de ücretleri aynıdır ve her yıl aynı miktarlarda arttırılır. Burs kazanan öğrencilerin derslerinde yeterli başarıyı sağlayamaması durumunda, alınan burs krediye dönüştürülür. Bunun dışında okul dondurma gibi durumlarda da öğrencinin bursu kesilir.

İLK ÖDEME KASIM AYINDA İKİ AYLIK OLARAK

Taahhütnamesini onaylayan öğrencilere kasım ayı sonunda ekim ve kasım olmak üzere iki aylık ödeme yapılacak.

Taahhütnamesini onaylamayan öğrencilere 2017-2018 eğitim öğretim yılı için ödeme yapılmayacak. Ancak dileyen öğrenciler (normal öğrenim süresi içerisinde olmak kaydıyla) bir sonraki eğitim öğretim yılında burs/kredi için tekrar başvurabilecek.

SON GÜN 15 OCAK

Yurt dışında öğrenim gören öğrencilerin e- Devlet üzerinden taahhütname onaylama ve kefaletname hazırlatma işlemleri için ise son gün 15 Ocak. (Taahhütname onayı e-Devlet mobil uygulamasından yapılamamaktadır.)

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
KYK burs sonuçları sorgulama nasıl yapılır? - İşte 2017 KYK burs ve kredi sonuçları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN