Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: ABD büyük bir provokasyona imza atmıştır

Filistin'deki katliam sonrası İslam İşbirliği Teşkilatı ülkelerinin liderleri İsrail'e karşı atılacak adımlar için bugün 'da bir araya geliyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu İstanbul'daki tarihi zirve öncesinde toplanan, İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü İslam Zirvesi Dışışleri Bakanlar Konseyi Toplantısı'nda konuştu. Çavuşoğlu, "ABD yönetimi elçiliğini 'e taşıyarak büyük bir provokasyona imza atmıştır" dedi

Giriş Tarihi: 18.5.2018 11:08 Güncelleme Tarihi: 18.5.2018 14:22
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: ABD büyük bir provokasyona imza atmıştır

Filistin'deki katliam sonrası İslam İşbirliği Teşkilatı ülkelerinin liderleri İsrail'e karşı atılacak adımlar için bugün İstanbul'da bir araya geliyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da İstanbul'da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü İslam Zirvesi Dışışleri Bakanlar Konseyi Toplantısı'nın açılış konuşmasını yaptı.

"ABD ORTADOĞU'DAKİ BARIŞ SÜRECİNİ TAHRİP ETMİŞTİR"

Mevlüt Çavuşoğlu, Filistin meselesinin çözümü için elimizi taşın altına koymalı, birlik olmalıyız diyerek, başka ülkelerin ABD örneğini takip etmeleleri gerektiğini vurguladı. Çavuşoğlu; "ABD'nin adımı ortadoğu barış sürecini tahrip etmiştir, ABD yönetimi elçiliğini Kudüs'e taşıyarak büyük bir provakasyona imza atmıştır, İsrail'in işgal ve şiddet politikalarının son bulmasının sonu gelmiştir. Hesap vermelerini sağlamalıyız, Başta BM olmak üzere uluslarası kuruluşların bu konuda gereğini yapması gerekir. Filistinli kardeşlerimize ekonomik olarak da destek vermemiz gerekiyor"

"FİLİSTİN MESELESİNİN ÇÖZÜMÜ İÇİN ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYMALIYIZ"

"Vicdan sahibi hiç kimse bu utanç tablosuna sessiz kalamaz" diyen Bakan Çavuşoğlu, "Sadece İslam dünyasının değil, tüm insanlığın vicdanını kanatan bir yaraya merhem olmaya çalıştınız" diye konuştu.

Bakan Çavuşoğlu, "ABD yönetimi, uluslararası hukukun en temel ilkelerini ve uluslararası toplumun iradesini yok saymaktan vazgeçmedi. . İsrail ise ABD'nin bu fütursuz tutumundan da cesaret alarak masum Filistinlileri soğukkanlılıkla katletti. 60'dan fazla kardeşimiz şehit oldu. Hepsine Allah'tan rahmet diliyorum. Yaralanan binlerce Filistinliye de acil şifa dileklerimizi gönderiyorum. İsrail'in insanlık suçuna, ümmet olarak birlik içinde en sert tepkiyi vermemiz gerekiyor. Filistinli kardeşlerimize daha fazla destek olmalı, Filistin meselesinin çözümü için elimizi taşın altına koymalıyız. Aksi takdirde barış sürecinin yerleşik parametrelerinin aşındırılması ve iki devletli çözüm vizyonunun ortadan kaldırılmasını engelleyemeyiz" şeklinde konuştu.

Mevlüt Çavuşoğlu son olarak, Filistin'deki katliamı lanetliyor ve Filistinli kardeşlerimize kararlı desteğimizi sürdürüceğimizi belirtiyoruz, diyerek sözlerini sonlandırdı.

"SİYONİSTLERE İZİN VERMEMELİYİZ"

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Liderler Zirvesi'ne katılmak için İstanbul'a hareket etmeden önce Tahran'da yaptığı konuşmada, "Siyonistlerin yasadışı durumlarını kademeli olarak meşru kılmalarına izin vermemeliyiz" diye uyardı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Filistin'deki son gelişmelerin ardından yaptığı davet üzerine İstanbul'a gittiğini belirten Ruhani, "ABD'nin Tel Aviv büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması, BM Güvenlik Konseyi kararlarına ve uluslararası kurallar aykırıdır. ABD yönetimi bugün İslam dünyası ve kamuoyunda her zamankinden daha fazla nefret edilir hale geldi" dedi. Ruhani, Filistin ve Kudüs meselesinin her zaman İslam dünyasının ilk meselesi olduğunu söylerdi ve ekledi, "Bu toprakların gerçek sahibi Filistin halkıdır."

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: ABD büyük bir provokasyona imza atmıştır

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: ABD büyük bir provokasyona imza atmıştır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN