Türkiye'nin en iyi haber sitesi

için ikinci olağanüstü zirve

, Erdoğan’ın çağrısı üzerine 5 ay içinde ikinci kez ’da toplanıyor. Dünyaya, ve ’in sivilleri katletmesi konularında güçlü mesajlar verilecek

Giriş Tarihi: 18.5.2018
Kudüs için ikinci olağanüstü zirve

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), dönem başkanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla bugün Kudüs konusunda İstanbul'da olağanüstü toplanıyor. 40'tan fazla İslam ülkesinin katılımıyla gerçekleştirilecek zirvede, ABD'nin 14 Mayıs'ta büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması nedeniyle atılacak adımlar değerlendirilecek.
İİT, Kudüs konusunda 13 Aralık 2017'deki toplantıdan yaklaşık 5 ay sonra yine İstanbul'da olağanüstü bir zirve gerçekleştirmiş olacak.
Zirveye 13 devlet ve hükümet başkanı, 2 cumhurbaşkanı yardımcısı, 3 başbakan yardımcısı ile 12 dışişleri bakanının yanı sıra 11 ülkeden üst düzey diplomat ve misyon şefinin katılması planlanıyor.
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, Ürdün Kralı 2. Abdullah, Sudan Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir, Gine Bissau Devlet Başkanı Jose Mario Vaz ve Gine Cumhurbaşkanı Alpha Gonde, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es- Sabah, Moritanya Cumhurbaşkanı Muhammed Veled Abdulaziz, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Pakistan Başbakanı Şahid Hakan Abbasi ve Kırgızistan Başbakanı Muhammedkalıy Abılgaziyev'in toplantıya katılması bekleniyor.

GERİ ADIM ATMAK YOK
Zirvenin sabah oturumunda İİT üyesi ülkelerin Dışişleri Bakanları toplanarak sonuç bildirgesi için hazırlık yapacak. Yenikapı'da saat 16.00'da yapılacak mitingin ardından İstanbul Kongre Merkezi'nde devlet ve hükümet başkanlarının katılımıyla zirve gerçekleştirilecek. Zirvede, ABD yönetiminin uluslararası hukuku ihlal ederek büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararını uygulaması ve Gazze'de barışçıl gösteri yapan masum Filistinlilerin katledilmesiyle ortaya çıkan vahim gelişmeler ele alınacak. Ardından sonuç bildirgesi dünya kamuoyuyla paylaşılacak.
Zirvede, 1967 sınırlarında, başkenti Kudüs olan egemen ve bağımsız Filistin devleti talebinden geri adım atılmayacağı vurgulanacak. İsrail'in gerçekleştirdiği katliam sonrası özellikle yaralıların tedavisi ve tahliyesiyle ilgili atılacak adımlar, Filistin'e yapılacak yardımlar da ele alınacak. Ayrıca, tüm İslam ülkelerinde Filistin için düzenlenecek yardım kampanyası çağrısı da yapılacak.

'HERKESİN MESELESİ'
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, zirvede İslam ülkelerinin Filistin ve Kudüs Davası'nı savunmak amacıyla izleyecekleri tutum ve atacakları adımlar üzerinde durulacağını söyledi. Kalın, "İsrail'in işgali ve Filistin meselesi sadece Müslüman ülkelerin değil, hukuk ve adalete inanan herkesin ortak meselesidir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kudüs için ikinci olağanüstü zirve
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN