Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Emniyet Müdürü Çalışkan’ın kitabına büyük ilgi

'da Köprü'de gözünü kırpmadan hainlerin üstüne yürüyen Emniyet Müdürü Musfata Çalışkan’ın o geceyi anlatan kitabı satış rekorları kırıyor

Giriş Tarihi: 6.9.2018
İstanbul Emniyet Müdürü Çalışkan’ın kitabına büyük ilgi

15 Temmuz 2016 gecesi makamında yardımcıları ve şube müdürleriyle birlikte bir operasyon için planlama yapan İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, darbe girişimini haber aldığında hemen Boğaziçi Köprüsü'ne koşmuştu. Bütün gece krizi buradan yöneten Mustafa Çalışkan, o gece 34 şehit verdiğimiz Boğaz Köprüsü'nde yaşananları '15 Temmuz Kıyam(et) Gecesi Milli Vuruş' isimli bir kitapta toplamıştı.

KISA SÜREDE 20 BİN SATTI

Mustafa Çalışkan tarafından kaleme alınan kitap, büyük ilgi gördü. 15 Temmuz'un yıldönümünde yayınlanan kitap, bir buçuk ay gibi kısa bir sürede 5. baskını yaptı. Kitabın bu güne kadar 20 bin sattığı öğrenildi. Kitapçıların en çok satanlar raflarında yer bulan kitap ile ilgili Mustafa Çalışkan'a da çok olumlu tepkiler ulaştığı belirtildi.

'15 Temmuz Kıyam(et) Gecesi Milli Vuruş' isimli kitaptaki bazı önemli bölümle şöyle;

15 Temmuz günü, MİT'ten ve Amerikalı yetkililerden gelen 100 kişilik DEAŞ'lı teröristlere ait bir liste üzerinde operasyon için çalışıyorduk. 21.30 sıralarında, il emniyet müdür yardımcılarımdan Erkan Karalı'dan darbe girişimi ile ilgili ilk telefonu aldım. Beylerbeyi Sarayı önünde askerlerin yolu kesip "Darbe oldu, TSK yönetime el koydu" demeleri üzerine olayın ciddiyetini anladım. Haberi alır almaz ilk talimatım 'Kesinlikle polis silah teslim etmeyecek, gerekirse de silahını kullanacak' oldu. Çünkü silah bizim için namustur. O sırada yaptığım telsiz anonsu personeli kendine getirdi.

PAŞA İLE TARİHİ AN

Bilgi almak için aklıma gelen ilk kişi 1. Ordu Komutanı Ümit Dündar oldu. Saat 21.40'ta Ümit Paşa'yı aradım. "Şu an evdeyim, bilgim yok, sorup döneceğim" dedi. 22.00 gibi köprüdeydik. Ümit Paşa'yı yeniden aradım, "Ulaşamıyorum, kimse cevap vermiyor" gibi bir şeyler söyledi. Ben de kendisine "Komutanım, bakın biz birazdan askerle karşı karşıya geleceğiz, belki birbirimizi öldüreceğiz, bildiğiniz bir şey varsa lütfen benimle paylaşın" dedim. Bu tarihi konuşma aynı zamanda ikimiz için tarihi andı.

SNİPER DEĞİL, HELİKOPTER

Köprüde darbeciler hedef gözetmeksizin halkı taradı. O an askere ve orduya dair kafamdaki bütün düşünceler allak bullak oldu. Köprüde sniper olduğu doğru değil. Darbecilere ait helikopterden yapılan saldırılar keskin nişancı zannedildi. O gece ailemi bile unuttum. İki saat sonra aklıma eşim ve çocuklarım geldi, onları güvenli bir yere aldırdım.

Kritik noktalarla ilgili, ilerleyen bir vakitte Sayın Bakan Berat Albayrak aradı. Tedbir alınması gereken yerlerle ilgili bize ikazlarda bulundu. Birtakım yerlerden kendisine ulaşan bilgileri bize aktardı.

O gece İstanbul düşseydi bu iş uzardı. Bu işin uzaması çok vahim sonuçlara yol açabilirdi. İstanbul'da darbe girişimi Selimiye Kışlası'ndan yönetildi. Birçok askeri kışla ve binada hareketlilik mevcuttu ama çetenin lideri Selimiye Kışlası'ndaydı. Darbenin İstanbul ayağını yöneten kişiyi orada gözaltına aldık.

Darbe gecesi 10 ayrı tankın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın evinin bulunduğu Üsküdar Kısıklı'ya doğru seyir halinde olduğunu belirledik. Belediye otobüsü, çöp kamyonu ve beton mikseri gibi büyük hacimli araçlarla tankların Kısıklı'ya ulaşmasını engelledik. Bazı tankları tedbirlerimiz, bazılarını ise vatandaşlarımızın 'yürek kuvveti' durdurdu.

Bu darbe girişimi için senaryo diyenlere söyleyeceklerim var: Benim aklım, sözlerim ve yaşadıklarım var. Hepimizin yaşadıkları var. Bunlara senaryo demek, aklımız ile alay etmektir. Hepimiz görüyoruz, yaşıyoruz ve yaşadık. Doğrularla konuşursanız kazanırsınız.

ERDOĞAN: SİZ DE ATEŞ EDİN

Sayın Cumhurbaşkanı köprüdeki durumu sordular, "Şu an bize ateş ediliyor" dedim, "Siz de onlara ateş edeceksiniz" diye emir verdiler. Sayın Cumhurbaşkanımızın varlığı, mücadelesi bize moral verdi. Darbenin ve hayatın seyrini değiştirebilecek kritik noktalar vardır. Telekom, Çamlıca'daki röleler ve Vatan Emniyet Müdürlüğü. Eğer bunlardan biri ele geçseydi, atmosfer değişebilir, birtakım tereddütler oluşabilirdi. Şişli Emniyet Müdürü'nün aracına 350 mermi isabet etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul Emniyet Müdürü Çalışkan’ın kitabına büyük ilgi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN