Türkiye'nin en iyi haber sitesi

utanılacak ve gülünecek duruma düştü”

Sabah Dış Politika yazarı Hasan Basri Yalçın bugünkü yazısında Genel Kurulu’nda yaşananları analiz etti. “Erdoğan’ın BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşma sarsıcıydı” diyen Yalçın’ın yazısı şu sözlerle sona eriyor: “Geldiğimiz noktada Amerika utanılacak bir konuma düşerken Türkiye gururla kendini ortaya koydu.”

Giriş Tarihi: 27.9.2018 10:21 Güncelleme Tarihi: 7.11.2018 21:29
“ABD utanılacak ve gülünecek duruma düştü”

HASAN BASRİ YALÇIN'IN YAZISINDAN BAŞLIKLAR

Bazen devlet başkanları temsil ettikleri toplumu yüceltirken bazen de yerin dibine sokabiliyor. BM Genel Kurul toplantılarında bunun en güzel örneklerinden birine şahitlik ettik. Trump ve Erdoğan arka arkaya birer konuşma yaptılar. Fark çok net biçimde ortaya çıktı.

Trump'ın kurduğu ilk cümle bir fiyaskoya dönüştü. Tüm dünya delegeleri kendisine kahkahalarla güldü. Erdoğan ise baştan sona çivi gibi bir konuşma yaptı. Trump küstahtı.

Erdoğan içten. Trump dışlayıcıydı. Erdoğan kucaklayıcı. Trump oyunbozandı. Erdoğan reformcu. Trump kavgacıydı. Erdoğan samimi.

Trump adaletsizlik arayışını açıkça dile getirirken, Erdoğan eşitlik ve adalet arayışını seslendirdi.

Sonuç ortada. Bugün Amerikalılar Trump'ın dünyaya güldüğünü konuşuyor.

Kimi utanıyor. Kimi öfkeleniyor. Ancak ortada çok açık bir durum var. ABD'nin düştüğü haller akıl alacak bir durum değil. Koskoca Amerika dünyanın kendisine güldüğü bir ülke haline dönüştü. Sadece Trump değil ABD'nin kendisi de gülünç bir duruma düştü.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
“ABD utanılacak ve gülünecek duruma düştü”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN