Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çingene Kızı’nın parçaları geliyor

Kültür ve Turizm Bakanı , 1960’larda ABD’ye kaçırılan Mozaiği’ne ait eksik parçaların, 26 Kasım’da Türkiye’ye getirileceğini açıkladı

Giriş Tarihi: 20.11.2018
Çingene Kızı’nın parçaları geliyor

Kültür ve Turim Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Zeugma Antik Kenti'nde, 1960'lı yıllarda kaçak kazılarla çıkarılıp yurt dışına kaçırılan ve 2012'de ABD'nin Bowling Green Üniversitesi'nde olduğu belirlenen 'Çingene kızı' mozaiğine ilişkin açıklama yaptı.

26 KASIM'DA GETİRİLECEK
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, bakanlığı ve ilgili kurumlarının 2019 yılı bütçesinin sunumunu yapan Ersoy, ABD'de Ohio Bowling Green State Üniversitesi'nde bulunan Zeugma Çingene Kızı mozaiği parçalarının Gaziantep'e getirileceğine ilişkin "26 Kasım gibi THY uçağı ile inşallah bir terslik çıkmazsa, bütün protokoller, her şey imzalandı, mozaikler ülkemize getirilecek" bilgisini paylaştı. Bakan Ersoy şu önemli mesajları verdi:
İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nin en kısa sürede hizmete girmesini teminen kasım sonu itibarıyla ihale sürecini başlatacağız. Hedefimiz şubat ayında temelini atacağımız bu büyük projeyi 2 yıl içinde tamamlamak.

MÜZELERE REKOR İLGİ
2018 yılının ilk 9 ayında müzelerimizi ziyaret eden kişi sayısı toplam 21.9 milyon olarak gerçekleşirken bu sayının 2019 yılında 30 milyona ulaşacağını öngörmekteyiz.
Kütüphanelerimizin bazıları, Sayın Cumhurbaşkanı'mızın da dile getirdiği gibi, Millet Kıraathanesi anlayışı ile hizmet vermeye başlamıştır. Hali hazırda 28 Millet Kıraathanesi hizmete sokulmuş olup, bu sayının sene sonuna kadar 30'a çıkartılması planlanmaktadır.37 MİLYON TL DESTEK
2018'de 40 uzun metraj kurgu film yapım projesine 31.1 milyon lira, 72 belgesel film yapım projesine 5 milyon 39 bin lira, 44 senaryo yazım projesine 508 bin lira, 29 kısa film yapım projesine 407 bin lira, 10 animasyon film yapım projesine 230 bin lira olmak üzere sektöre toplam 37 milyon 284 bin lira destek sağlanmıştır.
Ersoy, kazı çalışmalarını turizm açısından da önem arz eden bölgelerde, iklim koşullarını da dikkate alarak 12 aya yaymayı hedeflediklerini dile getirerek, bu kapsamda önümüzdeki dönemden itibaren üniversitelerle daha etkin iş birliğine gidileceğini, öncelikle 20'ye yakın kazı alanında öğrencilerin arkeoloji - sanat tarihi gibi alan derslerini uygulamalı olarak görmelerinin sağlanacağını aktardı.

2019 GÖBEKLİTEPE YILI
Ersoy, 2019'u da "Göbeklitepe Yılı" olarak ilan etmek arzusunda olduklarını belirtti.

4 BİN 319 ESER YURDA GETİRİLDİ
Yasadışı yollardan yurt dışına çıkartılmış 4 bin 319 kültür varlığının iadesinin de sağlandığını aktaran Ersoy, son dönemde ülkemize geri getirilen eserler arasında Herakles Lahdi, Altın Taç, Dağ Keçisi figürü, Cenaze Mozaiği isimli panoya ait yazıtlı parça ve figürlü mermer friz panelinin bulunduğunu bildirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çingene Kızı’nın parçaları geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN