Türkiye'nin en iyi haber sitesi

utancının sessiz tanıkları

Giriş Tarihi: 8.12.2018
Yassıada utancının sessiz tanıkları
Merhum Başbakan Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan'ın idam edilmesiyle Türk demokrasi tarihine utanç vesikası olarak geçen 'Yassıada' yargılamaları sırasında yaşanan acıları ve hüzünleri yansıtan hatıraların yer aldığı 15 bin parçalık özel koleksiyon, Ata Müzayede bünyesinde toplandı. Dönemin mebus, bürokratları ile Yassıada davalarına tanıklık etmiş kişilerin ailelerinden, yakınlarından ve koleksiyonerlerden 50 yılda toplanan özel koleksiyon, online müzayedede satışa sunulacak.

MENDERES'İN TESPİHİ VE SAATİ
27 Mayıs 1960 darbe döneminin karanlığına ışık tutan koleksiyonda, merhum Başbakan Adnan Menderes'in tespihi ve saatinin yanı sıra Menderes idama götürülürken arkadaşları Celal Bayar ve İbrahim Kirazoğlu'nun yüksek sesle okuduğu el yazması Amme Cüzü, Yassıada duruşmalarında kullanılan mikrofon, Refik Koraltan'a ait imzalı müdafaa kitabı ile idamlar sonrasında Milli Birlik Komitesi üyelerine gönderilen teşekkür evrakı, yargılamalar sırasında çekilen fotoğraflar ve günlükler yer alıyor.
Ata Müzayede Sanat Danışmanı Dr. Recep Sadri Sayıoğulları, "Dersler çıkarılacak bir dönemi, benim anlatmaya kabiliyetimin yetmediğine inanıyorum fakat bu parçalar fazlasıyla anlatıyor. Bu koleksiyon sadece Türk milletinin değil, tüm dünya insanlarının istifadesi için son derece önemli" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yassıada utancının sessiz tanıkları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN