Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’dan yeniden sayıma ret kararı

Giriş Tarihi: 16.4.2019
YSK’dan yeniden sayıma ret kararı
YSK, İstanbul Maltepe 1. ve 2. İlçe Seçim Kurulları'nın aldığı tüm oy sayımlarının iptali yönündeki kararını kaldırdı. Karar uyarınca daha önce sayılan 400 sandık yeniden sayılmayacak, kalan sandıkların sayımına devam edilecek ve yeni sayım kurulları oluşturulabilecek.

SAYILANLAR GEÇERLİ
Tüm oyların yeniden sayılmasına karar verilen Maltepe'de oy sayım işlemi 2 kuruldan 12 kurula çıkarılmıştı. AK Parti'nin önceki gün yaptığı itiraz üzerine ilçe seçim kurulları yeni sandık kurulu oluşturulmamasına karar vermişti. Bu karar ile hükümsüz hale gelen 10 sandık kurulunca yapılan sayım işlemi de geçersiz sayılmış ve 400 dolayında sandığın sayımı iptal edilmişti. CHP de bu kararla ilgili olarak YSK'ya itirazda bulundu ve söz konusu seçim kurullarının aldığı kararların tümden kaldırılmasını talep etti. CHP'nin itirazını dün görüşen YSK, Maltepe 1. ve 2. ilçe seçim kurullarının, tüm oy sayımlarının iptali yönündeki kararının kaldırılmasına karar verdi. Maltepe'de şu ana kadar yapılan sayımların geçerli olmasına, kalan sandıkların sayımına devam edilmesine hükmedildi.

YSK'DAN AÇIKLAMA
Bu arada YSK, konuyla ilgili aldığı kısa kararını ilgili yerlere gönderdi. YSK'nın açıklamasında "Seçim kurullarınca sayımın ivedilikli tamamlanması gerekiyor" denildi.
Karara göre, Maltepe Seçim Kurulu, sayımı hızlandırmak üzere yeni terminal kurulmasına dair kararı kurul halinde toplanarak alacak. Bir diğer ifadeyle 7 üye toplanıp karar verecek. Bu doğrultuda hakim tek başına karar veremeyecek. 298 sayılı kanunun ilgili maddeleri gereğince YSK kararlarının kesin ve uyulmasının zorunlu olduğu hatırlatılan kararda aksine uygulamaların aynı kanunun "Kurulların tedbirlerine riayetsizlik" başlıklı 134. maddesi ve devamı maddelerine göre seçim suçunu oluşturacağının bilinmesi gerektiğine işaret edildi.
Sayımının tamamlanmasıyla hazırlanacak il birleştirme tutanağının ardından AK Parti, İstanbul için olağanüstü itiraz başvurusunda bulunacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
YSK’dan yeniden sayıma ret kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN