Türkiye'nin en iyi haber sitesi

eski eş başkanı ’ya ‘ propagandası’ davası!

Eski Demokratik Bölgeler Partisi () Eş Genel Başkanı ve eski milletvekili hakkında ‘Terör Örgütü Propagandası Yapmak’ suçu kapsamında iddianame düzenlendi. İddianamede, Ayna’nın yaptığı konuşmalarda elebaşı Abdullah Öcalan’a ‘sayın’ ifadesini kullandığı, PKK’nın silahlı mücadelesini haklı gösterecek sözler söylediği kaydedildi. Şüpheli Ayna bu söylemleri nedeniyle Ağır Ceza’da yargılanacak.

Giriş Tarihi: 17.4.2019 10:14 Güncelleme Tarihi: 17.4.2019 10:18
DBP eski eş başkanı Emine Ayna’ya ‘PKK propagandası’ davası!

Eski Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı ve eski milletvekili Emine Ayna hakkında 'Terör Örgütü Propagandası Yapmak' suçu kapsamında iddianame düzenlendi.

ÖCALAN'I HALKIN TEMSİLCİSİ GİBİ GÖSTERDİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Emine Ayna'nın gazete röportajları ve İstanbul'da katıldığı toplantılardaki konuşmalarına yer verildi. İddianamede, Emine Ayna'nın konuşmalarında ve kendisiyle yapılan röportajlarda PKK terör örgütünü ve onun lideri olmaktan hükümlü Abdullah Öcalan'ı halkın temsilcisi gibi gösterdiği, hükümetin PKK örgütünü muhatap alarak ateşkes çağrılarına uyması gerektiğini belirttiği kaydedildi.

'SAYIN' SIFATIYLA HİTAP ETTİ

Ayna'nın, Abdullah Öcalan'dan her bahsedişinde 'sayın' sıfatını da eklemek suretiyle onun muhatap alınmasının ve görüşlerinin nazara alınmasının gerektiğini vurguladığı, silahlı bir terör örgütü olan PKK'nın silahlı mücadelesini haklı gösterecek ibareler kullandığı ve bütün bu beyanlarıyla terör örgütünün propagandasını yaptığı belirtildi.

İddianamede, şüpheli Ayna'nın bir toplantıya katılarak konuşma yaptığı, söz konusu toplantıda PKK/KCK terör örgütün sözde bayrağının ve örgüt elebaşı Abdullah Öcalan'ın posterinin yer aldığının belirlendiği kaydedildi.

Savcılık, Ayna'nın üzerine atılı 'PKK/KCK silahlı terör örgütün propagandasını yapma' suçunu zincirleme şekilde farklı yerlerde aynı suç işleme kararı kapsamında işlediğini belirterek şüphelinin cezalandırılmasını talep etti. Ayna ilerleyen günlerde İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
DBP eski eş başkanı Emine Ayna’ya ‘PKK propagandası’ davası!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN