Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"'da durum çok ciddi"

, 'daki durumun çok ciddi olduğunu belirterek, askeri gerilimin artmasını engellemek için her şeyi yapacaklarını söyledi. Maas, Federal Mecliste ile yapılan nükleer anlaşmaya ilişkin düzenlenen oturumda yaptığı konuşmada, nükleer anlaşmanın başarısız olması durumunda bölgenin yangın yerine dönüşebileceği uyarısında bulundu.

Giriş Tarihi: 15.5.2019 19:58 Güncelleme Tarihi: 15.5.2019 21:29
Ortadoğu'da durum çok ciddi

"Ortadoğu'daki durum çok ciddi." ifadesini kullanan Maas, bölgenin yangın yerine dönüşmesi durumunda, bunun özellikle Avrupa'nın güvenliği için ağır sonuçlar doğurabileceğini belirtti.

"HER ŞEYİ YAPMALIYIZ VE YAPACAĞIZ"

Bunun için bazen küçük bir kıvılcımın de yetebileceğini vurgulayan Maas, "Askeri gerilimin artmasını önlemek için her şeyi yapmalıyız ve yapacağız." diye konuştu.

İran'ın şimdiye kadar nükleer anlaşmaya uyduğuna işaret eden Maas, çok taraflı iş birliğinin burada başarılı olduğunu gösterdiğini kaydetti.

ABD'YE ELEŞTİRİ

Maas, ABD'nin bu anlaşmadan ayrılmasına ise hala anlam veremediğini belirtti.

ABD'yi eleştiren ve İran konusunda diplomatik çözüm bulunması için çağrıda bulunan Maas, "Tek taraflı maksimum baskı stratejisinin bizi ileriye götüreceğine inanmıyoruz." dedi.

ABD'DEN İRAN'A UÇAK GEMİSİ İLE GÖZDAĞI

"ABD İLE AYNI HEDEFİN PEŞİNDEYİZ"

Maas, Brüksel'de pazartesi günü Avrupa Birliği'ne (AB) üye ülkelerin dışişleri bakanlarının ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüştüklerini anımsatarak, ABD ile aynı hedeflerin peşinde olduklarını ancak bunun için gidilecek yolun farklılık arz ettiğini belirtti.

İran'dan ABD'ye uranyum resti

"AB ÜLKELERİ NÜKLEER ANLAŞMANIN ARKASINDA"

"Maksimum baskı her zaman istenmeyen gerilimi artırma riskini de taşır." ifadesini kullanan Maas, son günlerde yaşananların bu riskin somut ve belirgin olduğunu gösterdiğini aktardı.

Mass, AB ülkelerinin nükleer anlaşma konusunda birlikte hareket ettiğini ve 28 ülkenin de İran ile yapılan nükleer anlaşmanın arkasında durduğunu ve İran'ın da nükleer anlaşmaya uyması gerektiğini kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Ortadoğu'da durum çok ciddi"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN