Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"O görüntüler dünyanın her yerinde haberdir ve kamu yararı vardır"

Türkiye SABAH Gazetesi’nde yayınlanan moderatör ile CHP adayı arasında İstanbul’da otelde gerçekleşen 46 dakikalık gizli görüşmeyi konuşuyor. Başta olmak üzere bazı yazar ve yorumcular, CHP adayını zor durumda bırakan ve moderatör İsmail Küçükkaya’nın tarafsızlığına gölge düşüren bu çok önemli görüntülerin yayınlanmasının “etik” olmadığını iddia etti. Bu skandalı Türkiye kamuoyu ile paylaşan SABAH yazarı Mahmut Övür ve SETA Medya Araştırmaları Direktörü Dr. İsmail Çağlar ise bu görüşe şiddetle karşı çıkıyor. İşte Övür ve Çağlar’ın açıklamalarından başlıklar…

Giriş Tarihi: 20.6.2019 15:02 Güncelleme Tarihi: 20.6.2019 15:46
O görüntüler dünyanın her yerinde haberdir ve kamu yararı vardır

SABAH GAZETESİ YAZARI MAHMUT ÖVÜR'ÜN SABAH.COM.TR'YE YAPTIĞI AÇIKLAMALAR:

Sabah Gazetesi yazarı Mahmut Övür, ortak canlı yayın öncesinde bir otelde gizli bir şekilde buluşan Ekrem İmamoğlu ve İsmail Küçükkaya'nın video görüntülerinin medya üzerinde paylaşılmasıyla ilgili olarak SABAH'a özel açıklamalarda bulundu. Bu görüntülerin paylaşılmasının etik olmadığını iddia edenlere tepki gösteren Övür, "Burada güvenleri sarsan bir olay vardır ve bu görüntülerin yayınlanması ile aldatmayı ortaya çıkartan bir gazetecilik anlayışı mevcuttur." dedi.

"BUGÜN BU HABERİ ELEŞTİRENLERİN..."

Bugün bu haberi eleştirenlerin geçmişteki operasyonlarla insanların hayatını kararttıklarını çok iyi biliyoruz. Videonun yayınlanması işlerine gelmediği için etik tartışmasını öne sürüyorlar fakat herşey gazetecilik etiği açısından meşrudur.

"YAPTIKLARI ALDATMACA ORTAYA ÇIKINCA ŞİDDETLENDİLER"

Burada büyük bir gazetecilik vardır. O yüzden ne yapacaklarını şaşırdılar. Yaptıkları aldatmaca ortaya çıkınca şiddetlendiler. Kendileri devamlı vesayet rejiminin devamlılığından yana habercilik yaptıkları için bunu okuyamıyorlar.

"TARİHİMİZDE İLK KEZ BU KADAR YALANA ŞAHİT OLUYORUZ"

Siyaset tarihinde hiçbir dönem, bu kadar yalana şahit olmamıştı. Tarihimizde ilk kez bu kadar yalanla karşılaştık. Kemal Bey ve İmamoğlu'nu bu bağlamda dehşetle izliyorum.

İŞTE SETA MEDYA ARAŞTIRMALARI DİREKTÖRÜ DR.İSMAİL ÇAĞLAR'IN SABAH.COM.TR'YE YAPTIĞI AÇIKLAMADAN BAŞLIKLAR:

ERTUĞRUL ÖZKÖK YANILIYOR

Medyada bu konuda başta Ertuğrul Özkök olmak üzere bazı eleştirileri ben de okudum. Bence yanılıyorlar. Öncelikle şunu söylemek gerekir. Bu görüntülerin yayınlanmasında kamusal fayda vardır. Herkesin bildiği gibi tüm Türkiye o günlerde tarihi bir tartışmayı konuşuyordu. İki tarafa da eşit mesafede duracağını ilan eden bir moderatörün tartışmasın bir tarafı ile bir otelde gizlice 46 dakika görüşmesi dünyanın her yerinde haberdir.

Ekrem İmamoğlu ile İsmail Küçükkaya görüşmesinde yeni perde

BU GÖRÜNTÜLERİN YAYINLANMASINDA KAMUSAL FAYDA VARDIR

Herkesin tüm detaylarını merak ettiği bir tartışmanın moderatörü ile CHP Adayı İmamoğlu bir otelde gizlice buluşuyorsa bunda bir kamusal yarar vardır. Kimse bunun tersini söyleyemez. Dünyanın neresinde olursa olsun bir gazeteci eline ulaşan böyle bir görüntüyü değerlendirir.

İSMAİL KÜÇÜKKAYA VE EKREM İMAMOĞLU'NUN ÖZEL HAYATINA VE KİŞİSEL HAKLARINA SALDIRI YOKTUR

Burada bir konuya daha dikkat çekmek istiyorum. Sabah Gazetesi'nde yayınlanan bu haber ve görüntülerde ne moderatör İsmail Küçükkaya ne de CHP adayı Ekrem İmamoğlu'nun kişilik haklarına saldırıda bulunulmamıştır. Özel hayatına müdahale edilmemiştir. Bir gazetecilik görevi yerine getirilerek "tartışma öncesi otelde 46 dakika ne konuştunuz" sorusu yöneltilmiştir.

DÜNYANIN HER YERİNDE BU GÖRÜNTÜLER HABERDİR

Kimse kusura bakmasın dünyanın her yerinde bu görüntüler bir haberdir. Bir gazeteci bu görüntülere ulaştıysa mutlaka yayınlamak zorundadır. Bu görüntülerin yayınlanmasını eleştirenler önce kendi gazetecilik anlayışını sorgulamalıdır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"O görüntüler dünyanın her yerinde haberdir ve kamu yararı vardır"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN