Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gezi finansörü Soros’u aklamaya çalıştı

Kavala, Soros’tan aldığı yüklü mali desteğe rağmen Soros’un kendisi üzerinden Gezi olaylarını finanse ettiğini inkâr etti

Giriş Tarihi: 25.6.2019
Gezi finansörü Soros’u aklamaya çalıştı
Gezi Parkı olaylarını organize ettikleri gerekçesiyle Osman Kavala, Can Dündar ve Mehmet Ali Alabora'nın aralarında olduğu 16 sanık hakkında açılan davanın ilk duruşması dün Silivri'de yapıldı. İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Cezaevi girişindeki binada görülen duruşma için tutuklu sanıklar Osman Kavala ve Yiğit Aksakoğlu cezaevinden getirildi.

ONLAR DA İZLEDİ
CHP'li milletvekilleri Mahmut Tanal, Sezgin Tanrıkulu, Ali Şeker ile CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, çok sayıda HDP'li milletvekili ve İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu da duruşmayı izledi. İsviçre, İsveç, Almanya, Kanada, Hollanda, ABD, Fransa, İngiltere, İtalya gibi ülkelerin başkonsolosları ve konsolos yardımcıları, çok sayıda avukat ve bazı oyuncular da izleyiciler arasında yer aldı.

SOROS'U AKLADI
Sahibi olduğu Anadolu Kültür AŞ aracılığıyla Gezi eylemlerini finanse ettiği iddiasını da kabul etmeyen Kavala, Gezi eylemcilerinin kendisinden talimat aldıklarına ve bu talimat doğrultusunda eylemde bulunduklarına yönelik delil olmadığını ileri sürdü. ABD'li finans spekülatörü George Soros ve arkadaşlarıyla bağlı olarak Gezi olaylarını planladığı suçlamasını da kabul etmeyen Kavala, "George Soros'un benim üzerimden Gezi olaylarını finanse etmiş olması hiçbir delile dayanmamaktadır" ifadesini kullandı.

AĞIR MÜEBBET İSTENİYOR
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 19 Şubat'ta hazırladığı iddianamede, sanıkların tamamına "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını engellemeye teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesi isteniyor. Ayrıca Türkiye genelinde meydana gelen Gezi olayları sırasındaki her bir eylem için de sanıkların ayrı ayrı 612 yıldan 3 bin 158 yıla kadar hapis cezasına mahkum edilmeleri talep ediliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gezi finansörü Soros’u aklamaya çalıştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN