Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çoğunluğu asker eşi 213 kişiye davası

’nin 10 Temmuz 2010’daki oturumuna ilişkin soruların sızdırıldığına yönelik suçlama kapsamında 213 kişiye daha ayrı ayrı dava açıldı

Giriş Tarihi: 13.9.2019
Çoğunluğu asker eşi 213 kişiye KPSS davası
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 2010 KPSS sorularının sızdırılmasına ilişkin soruşturması sürüyor. Başsavcılık, son olarak 213 kişiye daha ayrı ayrı dava açtı.
Sınav sorularının örgüt mensuplarınca sınav öncesinde sızdırıldığı aktarılan iddianamelerde, soruları önceden elde eden adayların kamuya ait malı haksız şekilde kullandıkları ve başarı elde ettikleri kaydedildi.
İddianamelerde, sınav sorularının, muhatapları için menfaat niteliğinde kamu malı sayıldığına yer verildi. Soruşturma kapsamında alınan bilirkişi raporlarına göre şüphelilerin soruları sınav öncesinde aldıklarına ilişkin tespitler bulunduğu dile getirilen iddianamelerde, sanıklara "silahlı terör örgütü üyesi olmak", "kamu kurum ve kuruluşları zararına dolandırıcılık" ve "resmi belgede sahtecilik" suçlamaları yöneltildi ve bu suçlardan 12 yıl 6'şar aydan 30'ar yıla kadar hapse çarptırılmaları istendi.
Şüphelilerin büyük çoğunluğunun ordudan ihraç edilen ve haklarında "FETÖ üyesi olmak" suçundan soruşturma veya dava açılan askerlerin eşlerinin oluşturduğu öğrenildi.
Davalar Ankara 29'uncu Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çoğunluğu asker eşi 213 kişiye KPSS davası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN