Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Genel af yasasında son durum! 2020'ye kadar çıkacak mı? Yasa kimleri kapsayacak?

Binlerce mahkum ve aileleri, hükümet kanadından ile ilgili yapılacak son dakika açıklamalarına dikkat kesilmiş durumda. Bu bağlamda genel af yasasında son durum ilgiyle takip edilirken genel af yasası ne zaman çıkacak sorusunun yanıt bulacağı tarih merakla bekleniyor. İşte gündemdeki yerini koruyan genel af yasası ile ilgili son dakika gelişmeleri…

Giriş Tarihi: 22.10.2019 16:17 Güncelleme Tarihi: 22.10.2019 16:18
Genel af yasasında son durum! 2020'ye kadar genel af yasası çıkacak mı? Yasa kimleri kapsayacak?

Genel af ve ceza indirimi olarak tanımlanan infaz yasası ile ilişkin yapılan açıklama, sayısı milyonlara ulaşan mahkum ve aileleri yakından ilgilendiriyor. Genel af yasası ili ilişkin Meclis tarafından alınacak karar merakla beklenirken, söz konusu yasanın kimleri kapsayacağı gibi detaylar da merak konusu. Bazı cezaların infaz sürelerinin kısaltılmasına yönelik alınacak kararı içeren yargı paketine ilişkin çalışmaların yakın bir tarihte tamamlanması bekleniyor.

AF YASASI NE ZAMAN ÇIKACAK?

Yargı Reformu Strateji Belgesi'nin ilk paketi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Ancak henüz ceza infaz kanunu ile ilgili değişiklik planı henüz Meclis gündemine gelmedi. Yargı reformuyla ilgili konuşan Naci Bostancı düzenlemeyi Eylül ayının sonuna kadar bitirmek istediklerini söyledi. Meclis gündemindeki son durum göz önüne alındığında af yasasının da eylül sonu veya ekimin ilk haftasında onaylanması bekleniyor.

CEZA İNFAZ DÜZENLEMESİ KİMLERİ KAPSAYACAK?

Cinsel suçlar, uyuşturucu madde ve örgütlü suçlar bu düzenlemeden yararlanamayacak. Bu suçların dışında başka bir suçtan hüküm giymiş olan kişi taslağın yasalaşması halinde infaz süresini tamamladıysa tahliye olabilecek.

İNFAZ SÜRESİ YÜZDE 50'YE ÇEKİLİYOR

İkinci paketin içerisinde bulunan değişikliklerden birisi de infaz süresiyle ilgili olacak. Değişiklikle yer alan bilgilere göre infaz süresi üçte iki değil sürenin yarısı olacak. Yani 10 yıl ceza alan bir hükümlü 5 yıl cezanın infazını çekecek. Uygun şartlar oluşması durumunda da 10 yıl ceza alan kişi 4 yılını içeride bulunduktan sonra 1 yıl da denetimli serbestlikten yararlanabilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Genel af yasasında son durum! 2020'ye kadar genel af yasası çıkacak mı? Yasa kimleri kapsayacak?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN