Türkiye'nin en iyi haber sitesi

üyesi 5 ülkesi: " yasa dışı yerleşimlere son vermeli"

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi () üyesi 5 Avrupa Birliği () ülkesi , , Fransa, ve Polonya, 'in işgal altındaki topraklarındaki tüm yerleşim faaliyetlerinin uluslararası hukuka göre yasa dışı olduğunu, iki devletli çözümü ve kalıcı barışı yıprattığını bildirdi.

Giriş Tarihi: 20.11.2019 20:12 Güncelleme Tarihi: 20.11.2019 20:28
BMGK üyesi 5 AB ülkesi: İsrail yasa dışı yerleşimlere son vermeli

BMGK kasım dönem başkanı İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Karen Pierce, Konseyde Filistin sorunu ve Orta Doğu'daki gelişmelerin ele alınacağı oturum öncesi, AB üyesi 5 ülke adına ortak açıklama yaptı.

Pierce, İsrail'in Filistin'deki yerleşim birimlerine yönelik tutumlarının değişmediğini söyledi.

İsrail'in işgal altındaki Filistin topraklarındaki tüm yerleşim faaliyetlerinin uluslararası hukuka göre yasa dışı olduğunu, iki devletli çözümü ve kalıcı barışı yıprattığını belirten Pierce, İsrail'e tüm yerleşim faaliyetlerine son vermesi çağrısı yaptı.

Pierce, Batı Şeria'nın olası ilhakına yönelik çağrıların ise endişe verici olduğunu ifade ederek, "Gerçekçi ve uygulanabilir tek yol olan müzakere edilmiş iki devletli çözüm sürecini desteklemeye devam edeceğiz." dedi.

Bakan Çavuşoğlu'ndan ABD'nin Batı Şeria'daki İsrail yerleşimleri kararına sert tepki

POMPEO, YERLEŞİM BİRİMLERİNİ YASA DIŞI OLARAK GÖRMEDİKLERİNİ DUYURMUŞTU

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İsrail'in Batı Şeria'da yer alan yerleşim birimlerini artık yasa dışı olarak görmediklerini duyurmuştu.

Karar, İsrail'de sevinçle karşılanırken, Filistin yönetimi ise ABD'ye tepki göstermişti. Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, ABD'nin kararının "uluslararası kanunların hafife alınması" anlamına geldiğini belirtmişti.

İsrail'in 1967'de işgal ettiği Batı Şeria'da, 250'ye yakın yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor. Bu yerlerde 400 binden fazla Yahudi yerleşimci ikamet ediyor.

Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BMGK üyesi 5 AB ülkesi: "İsrail yasa dışı yerleşimlere son vermeli"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN