Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Test sayısı 10 bini aşacak

5 bin civarlarında yapılan test sayısının, yarından itibaren 2 katına çıkarak 10 bini aşması bekleniyor. Testlerle sonuca en fazla 1,5 saat içerisinde ulaşılabilecek

Giriş Tarihi: 27.3.2020 ABONE OL
Test sayısı 10 bini aşacak

Hastanelerdeki PCR cihazlarının sayılarını artıran Sağlık Bakanlığı, bu sayede yapılan test sayılarını artırarak salgının yayılmasının önüne geçecek. PCR cihazlarıyla uyumlu hızlı tanı koyan kitler sayesinde aynı anda yüzlerce vakaya ilişkin sonuca en fazla 1,5 saat içerisinde ulaşılabilecek. Bu sayede günde 5 bin civarlarında yapılan test sayısının yarından itibaren 2 katına çıkarak 10 bini aşması ve bu sayının da kısa süre içerisinde hızla artarak günde 50 bin seviyelerine ulaşması bekleniyor.

ZİNCİRİ KIRACAK ADIM
Kovid-19 tanısı konulan vakanın temas ettikleri kişilerde daha net sonuç almak için PCR hızlı kitleri uygulanıyor. PCR cihazlarıyla uyumlu çalışan hızlı tanı kitleri sayesinde Kovid-19 tanısı konan vakanın temaslı olduğu kişilere ilişkin tanı daha net konularak hastalığın yayılmasının önüne geçiliyor.

TÜM YURDA DAĞITILACAK
Öte yandan, Kovid-19 tespitini 15 dakikada yapabilen Real Time hızlı kitleri ise PCR cihazı gerekmediğinden 81 ilde Kovid-19 testi yapılabilecek. Bu sayede yurdun en uç köşesinde bile hastalığa dair tanı koyulacak. Ayrıca ikinci adımda da PCR hızlı kitleri kullanılarak çifte testle hastalığın yayılması ve zincirin kırılması sağlanacak.

CORONA VİRÜSÜ İLE İLGİLİ DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR… 65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLARA KORONA VİRÜSE KARŞI 19 ALTIN ÖNERİ

ARKADAŞINA GÖNDER
Test sayısı 10 bini aşacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA