Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Van güneş enerjisinde 'üretim merkezi' oluyor

Van, aralarında yabancı şirketlerin de bulunduğu firmaların yapacağı 350 milyon Avroluk yatırımla, yenilenebilir güneş enerjisinde en yüksek kapasiteye sahip il olmayı hedefliyor

Giriş Tarihi: 2.1.2013
Türkiye'nin güneşli gün sayısı fazla olan illerinden Van, aralarında yabancı şirketlerin de bulunduğu firmaların yapacağı 350 milyon avroluk yatırımla yenilenebilir enerjide en yüksek kapasiteye sahip il olmayı hedefliyor. Van'ın, yenilenebilir enerji potansiyelini ortaya çıkarmak amacıyla Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından çalışma başlatıldı.

SÖZLEŞME YAPILACAK
Çalışma kapsamında hazırlanan 5 milyon avro bütçeli 'Yenilenebilir Enerji Mali Destek Programı'na, 50'nin üzerinde proje sunuldu. DAKA Genel Sekreteri Emin Yaşar Demirci, uzmanların projelerin nihai değerlendirme sürecini tamamlamasının ardından imzalanacak sözleşmeler ile çalışmaların başlayacağı Van'da, 5 megavatlık lisanslı güneş enerjisi üretimi yapılmasının amaçlandığını söyledi.

İKİNCİ EN YÜKSEK KOTA
2010 yılında Akdamar Kilisesi'nin güneş enerjisi ile aydınlatılması projesini hayata geçirdiklerini anlatan Demirci, "Bu projenin uygulanmasıyla bölgede güneş enerjisine olan ilgi arttı. 2011 yılı nisan ayında düzenlenen güneş enerjisi sempozyumu da kamuoyunda olumlu yankı buldu. EPDK'nın yayınladığı takvimde Van, bölge olarak Türkiye'deki ikinci ve en yüksek kotayı aldı" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Van güneş enerjisinde 'üretim merkezi' oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN