Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Dünyaya bağlanan giriş-çıkış kapısıyız"

Giriş Tarihi: 3.1.2013

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Mersin'in; Ortadoğu, Kafkaslar ve Türk Cumhuriyetleri, Akdeniz ve dünyaya bağlanan bir giriş-çıkış kapısı durumunda olması nedeniyle önemli olduğunu vurguladı

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Doğu Akdeniz çanağının en önemli ticaret ve liman kentlerinden biri olan Mersin'in, her geçen gün ekonomisiyle, ticaretiyle, lojistik konumuyla, turizm potansiyeliyle, narenciye ihracatıyla önemini pekiştidiğini belirtti.

BAŞARIYA BAŞARI

Mersin'de yapılan ve yapılacak yatırımların her geçen gün Mersin'in Türkiye için önemini daha da güçlendirdiğini söyleyen Bakan Çağlayan, "2013 Haziran'ında gerçekleştirilecek Akdeniz Oyunları, Çukurova Bölgesel Havalimanı, Tarsus-Kazanlı bölgesinde yapılacak olan turizm tesisleri ve diğer yatırımlar Mersin'in ekonomide, ticarette, sanayide ve diğer alanlarda da bulunduğu konumdan daha ileri noktaya taşıyacak, Mersin'in başarılarına başarı katacaktır" dedi.

LOJİSTİĞİN MERKEZİ

Mersin'in gelişmekte olan sanayisi ve artan ticaret hacmiyle Türkiye'nin lokomotif illerinden biri olduğunu kaydeden Çağlayan, "2011 yılında 1 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştiren illerimizden biri olan Mersin, 2012 yılının 11 ayında da 1 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirmiş, 1 milyar 166 milyon dolara ulaşmıştır. Dünyada yaşayan olumsuzluklara rağmen Mersin, 2012 yılının 11 ayında 2 milyar 2 milyon dolara yakın dış ticaret rakamı ile Türkiye ekonomisinin, lojistiğinin en önemli kenti konumundadır" diye konuştu.

"AKDENİZ'İN ÇANAĞA"
Mersin'in dünyada daha fazla tanınması için 2013 yılında yapılacak olan Akdeniz Oyunları'nın ayrı bir önemi bulunduğuna dikkat çeken Çağlayan, "Akdeniz Oyunları için temelleri atılan tesislerin yapımı devam ediyor. 24 ülkenin kalbi 2013 Haziran ayında Mersin'de atacak. Sadece Akdeniz Oyunları çerçevesinde yapılacak yatırımlar değil, gerçekleştirilmekte olan ve gerçekleştirilecek yatırımlar Mersin'i Akdeniz çanağının en gözde turizm, ticaret, lojistik kenti haline getirecektir" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Dünyaya bağlanan giriş-çıkış kapısıyız"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN