Ahlat'ın kilimlerinde yöre motifi işleniyor

Eren Üniversitesi Ahlat Meslek Yüksekokulu'nda açılan halı kilim dokuma teknikleri sınıfında, yöreye özgü motifler halı ve kilimlere işleniyor

Giriş Tarihi: 4.1.2013
Bitlis Eren Üniversitesi Ahlat Meslek Yüksek Okulu (MYO) tarafından Kültür Merkezi'nde açılan Halı Kilim Dokuma Teknikleri sınıfında yöresel desen ve motifler halı ve kilimlere işleniyor. Ahlat Meslek Yüksek Okulu (MYO) Öğretim Görevlisi Sultan Sökmen, Halı Kilim Dokuma Teknikleri dersinde Ahlat Çini ve Seramikleri yapımında kullanılan motif ve desenleri halı ve kilimlere aktardıklarını belirtti.

EMEK İSTEYEN BİR İŞ

Sökmen, "Yapmış olduğumuz araştırma neticesinde Bitlis yöresine ait motif ve desenleri bularak halı ve kilimlere aktarıyoruz. Şahmeran, Oğuz Damgaları, Göktürk harflerinde görülen motifler, 8 kollu yıldız motifi, hayvansal motifler (Kaplumbağa, kuş, akrep, kertenkele) ve benzeri motifleri de işliyoruz. Oldukça emek isteyen bir iş yapıyoruz. Aynı zamanda halı kilim dokuma sanatını da yaşatmaya çalışıyoruz" dedi.

SIRADA MEZAR TAŞLARI VAR

Halı ve kilimlerin 1 tanesini dokumanın yaklaşık olarak 1 ay sürdüğünü aktaran Sökmen, "Şu anda 9 öğrencimiz bulunuyor. Öğrencilerimizde çizmiş oldukları motiflere bakarak halı ve kilim dokuyorlar. Dönem sonunda ise yapmış olduğumuz ürünleri sergileyeceğiz" dedi. Sultan Sökmen, ilerleyen dönemlerde Selçuklu Mezarlığı'nda bulunan mezar taşları üzerindeki desen ve motifleri de halılara dokuyacaklarını ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ahlat'ın kilimlerinde yöre motifi işleniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN