Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bölgenin ihracatı 8 milyar doları geçti

Giriş Tarihi: 4.1.2013
Başını Gaziantep'in çektiği Güneydoğu Anadolu Bölgesi ihracatçıları 2012 yılında 8 milyar 208 milyon dolarlık dış satış yaptı. 2011 yılına göre yüzde 16,7 artış sağlayan ihracatçıların en çok sattığı ürünlerin başında tekstil ürünleri, halı ve hububat geliyor. Bölge ihracatında tek başına 5 milyar 879 milyon dolar rakama ulaşan Gaziantep'in payı büyük oldu.

YÜZDE 16,7 ARTTI

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, "Birliklerimizce 2012 yılında, 2011 yılına oranla yüzde 16,7'lik artışla toplam 8 milyar 208 milyon dolarlık ihracat kayda alınmıştır. Aynı dönemde, diğer İhracatçı Birlikleri adına ise 777 milyon dolarlık kayıt alınarak, birliğimiz ihracat kayıt işlem hacmi 8 milyar 986 milyon dolara yükselmiştir" dedi.

HALI VE TEKSTİL

Bölgeden ihracatı yapılan ürünler hakkında da bilgiler veren GAİB Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, "Halı, bitkisel yağlar, kimyevi maddeler, konfeksiyon ürünleri, buğday unu, polipropilen iplikler, dokuma kumaşlar, bisküvi-pasta, çimento ve toprak ürünleri ve makarna bölgemizden en çok ihracatı gerçekleştirilen ürünler olmuştur" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bölgenin ihracatı 8 milyar doları geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN