Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da kadınların şiddetten korunması için yapılan çalışmalar

İl Genel Meclis Başkanlığı Kadın Hakları Komisyonu, Adıyaman'da kadınların şiddetten korunmasıyla ilgili yapılan çalışmaları ele aldı.

Giriş Tarihi: 6.1.2013 11:13
Kadın Hakları Komisyonu Başkanı İrfan Yılmaz ve üyeler, kadınların şiddetten korunması amacıyla yapılan çalışmaların, alınan tedbirlerin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan çalışmaların 'daki yansımalarını araştırdı. Komisyon Başkanı İrfan Yılmaz, konuyla ilgili meclis üyelerine bilgi vererek şunları kaydetti:

'Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair kanun kapsamında şiddet gören mağdurlara yönelik bünyesinde Kadın Konukevi bulunmadığından 'İlk Kabul İstasyonu' oluşturmuştur. Müdürlüğümüz mağdurlarının bizzat başvurması halinde veya ilgili kolluk birimi ya da mülki amirler tarafından yapılan başvurular acil Valilik Onayı alınarak kabulü yapılmaktadır. Alo 183 şiddet hattına yapılan ihbarlarda dikkate alınarak müdürlüğümüzde görevli uzmanlar eşliğinde müdahale edilerek koruma altına alınmaktadır. İlk Kabul Merkezinde kalan mağdurlardan tedbir kararı olmayanlara müdürlüğümüz ilgili mahkemeden tedbir kararı için yazışmaları başlamakta ve süreci takip etmektedir. Bu süreçte şiddet uygulayan ve çevresi ile uzman ekiplerce görüşmeler yapılmaktadır. Şiddetin devamı halinde mağdur ve varsa çocukların durumuna uygun çevre illerde bulunan kadın konukevlerine nakli yapılmaktadır. İlk kabul merkezinin kapasite dolumu halinde alınan Valilik Onayı gereği ilimizde bulunan kurumların misafirhanelerde yatılı kalmaları sağlanmaktadır. Bu kapsamda ilk kabul birimine kabulü yapılan mağdurların tüm ihtiyaçları ( yiyecek-giyim-harçlık-sağlık giderleri) Müdürlüğümüz tarafından ve SYDV'den alınan ödeneklerle karşılanmaktadır.

Ayrıca uzman ekiplerce mağdur kişiye hakları, destek alabileceği kurumlar, psiko-sosyal ve ekonomik sorunların çözümünde yardım ve danışmanlık yapılarak, iş bulma ve benzeri konularda rehberlik verilerek meslek edindirme kurslarına yönlendirilmektedir.
2012 Aralık ayına kadar 18 yaş üstü 167 kişi, 18 yaş altında ise 26 kişi İlk Kabul Merkezine yerleştirilmiştir. Bunlarda 6 kişi çevre illerde ki kadın konukevine yerleştirilmiş, 7 kişi ise ilimizde bulunan misafirhanelerde barınması sağlanmıştır.

Komisyonumuz yaptığı çalışma sonucunda, kadına yönelik şiddet bir insan hakkı ihlalidir. Son zamanlarda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı nezdinde gerek kadın erkek eşitliği gerekse de şiddetin önlenmesi konusunda alınan tedbirler ve yasal düzenlemeler konusunda önemli mesafeler alındığı gözlenmiştir.

Sonuç olarak; Adıyaman'da Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü yetkililerinin özverili çalışmaları ve bir ok sivil toplum kuruluşlarının katkıları sonucunda Adıyaman genelinde toplumda farkındalık oluşturulduğu görülmektedir.
Sonuca ulaşmak için kolluk kuvvetlerinin, yargının, eğitimcilerin kısacası toplumun her kesimin üzerine düşeni yapması, mağdura ve şiddet uygulayana yönelik koruma ve tedavi hizmetlerinin etkin bir biçimde sunulması kurumlar arası işbirliğinin özellikle eğitimin şart olduğu sonucuna varılmıştır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adıyaman'da kadınların şiddetten korunması için yapılan çalışmalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN