750 köyün yolu kardan kapandı

Yoğun kar yağışı nedeniyle Van, Bitlis, Hakkari ve Muş'ta 750 köy yolu ulaşıma kapandı. Bazı il merkezleri ve ilçelerde okullar tatil edildi. Malatya da kar yağışından etkilendi

Giriş Tarihi: 9.1.2013
Van, Bitlis, Hakkari ve Muş'ta etkili olan kar yağışı nedeniyle 750 köyle ulaşım sağlanamıyor. Bitlis merkez ile Tatvan ve Hizan ilçelerinde 2 gün, Mutki ilçesinde ise YİBO dışındaki ilköğretim ve köy okullarında eğitime 1 gün ara verilirken, hamile ve özürlü personele 2 gün idari izin verildi. Van İl Özel İdaresi Karla Mücadele biriminden alınan bilgiye göre, kentte dün sabah saatlerinden itibaren başlayan kar yağışı nedeniyle 124 köy yolu ulaşıma kapandı. Yetkililer, 11 ekiple yol açma çalışmalarının yürütüldüğünü belirterek, kiralama usulüyle ekip sayısını 15'e çıkarmayı planladıklarını bildirdi. Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü yetkilileri de, Van-Tatvan karayolunda ekiplerin aralıklarla yol açma çalışması yaptığını bildirdi. Bitlis Valiliği'nden yapılan açıklamada, kentte etkili olan kar yağışı nedeniyle 275 köy yolunun ulaşıma kapalı olduğu, yolların ulaşıma açılması için çalışmaların devam ettiği bildirildi. Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri ise kent merkezinde 1 metreye ulaşan kar kalınlığının, yüksek kesimlerde yer yer 2 metreyi bulduğunu belirtti. Hakkari'de etkili olan kar yağışı nedeniyle il genelinde 89 köy yolu ulaşıma kapanırken, Hakkari-Çukurca-Şırnak karayollarının da kar yağışı ve çığ nedeniyle ulaşıma kapandığı, karayolları ekiplerinin kapanan yolların ulaşıma açılması için çalışmalara başladığı bildirildi. Hakkari Belediyesi ise kapanan 15 mahalle yolu ile ana arterleri açmaya çalışıyor. Hakkari Meteoroloji İstasyon Müdürlüğü yetkilileri, kar kalınlığının 66 santimetreyi bulduğu kentte, yağışın yarın da sürmesinin beklendiğini kaydetti.

YOLLARDA SIKINTI VAR

Muş İl Özel İdare Genel Sekreterliği Köy Yolları Şube Müdürü Fesih Çakır, il genelinde 262 köy yolunun ulaşıma kapandığını bildirdi. Ekiplerin sabah saatlerinde yol açma çalışmalarına başladığını ancak yüksek kesimlerde fırtına nedeniyle açılan yolların kısa sürede yeniden kapandığını belirten Çakır, "Ulaşıma kapalı tüm köy yollarını açacağız" dedi. Karayolları 113. Şube Şefi Sulhattin Ömeroğlu ise Muş-Bingöl Boğulan geçidi, Muş-Erzurum Seferek geçidi ve Muş-Bulanık Kazanan mevkisinde fırtına ve kar yağışından dolayı ulaşımda sıkıntı yaşandığını belirtti. Meteoroloji yetkilileri, kent merkezinde kar kalınlığının 40, yüksek kesimlerde ise 1,5 metreyi aştığını bildirdi.

MALATYA'YI DA VURDU
Malatya'da da kar yağışı nedeniyle bazı ilçe ve köylerde okulların tatil edildiği bildirildi. Malatya il genelinde 380 köy yolunun ulaşıma kapandığı öğrenildi. Kentle irtibatları kesilen köy yollarının açılması için İl Özel İdaresi ekiplerinin sürdürdüğü belirtildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
750 köyün yolu kardan kapandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN