Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarsus'un geçmişini kartpostallar anlatıyor

Giriş Tarihi: 15.1.2013

Koleksiyoner Hayrettin Ergün, Mersin'in Tarsus ilçesine ait 71 kartpostalı nostalji ve tarih tutkunlarıyla buluşturdu

Mersin'in Tarsus ilçesine ait 71 eski kartpostala sahip olan Hayrettin Ergün, koleksiyonunu Tarsus Güçbirliği Vakfı'nın düzenlediği sergide tarih meraklılarına sundu. Mehmet Bal Sanat Galerisi'nde açılan sergi 13 Ocak tarihine kadar izlenebilecek. Serginin açılış törenine katılan Kaymakam Orhan Şefik Güldibi, ilçede hangi konuya el atılsa farklı bir zenginliğin ortaya çıktığını söyledi.

ZENGİNLİKLERİ GÖMMÜŞLER

Güldibi, 10 bin yıllık tarihi geçmişiyle Tarsus'un yeraltı ve yer üstü zenginliğinin, kültürel mirasının kıskandırılacak boyutta olduğunu belirtti. Tarsus'ta nereye kazma vurulursa tarih fışkırdığını ifade eden Güldibi, "Bizden önceki uygarlıklar, zenginlikleri toprağın altına gömmüşler ve şimdilerdeki gibi Tarsuslular ortaya çıkarsın diye" şeklinde konuştu.

ÇOCUKLUĞUMUZ
Güçbirliği Mütevelli Heyet Başkanı ve CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer de "Tarsus'un geçmişinde semavi dinlerin varlığını görüyoruz. Bu sergiyle Cumhuriyet dönemi öncesi ve sonrasına ait yapılaşmayı görüyoruz. Bu kartpostalları izlerken çocukluğum aklıma geldi. Tarsuslu olmaktan dünde, bugünde gurur duyuyorum. Bugünlerimizi borçlu olduğumuz Tarsus'umuzu en iyi şekilde tanıtmaya devam edeceğiz'' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarsus'un geçmişini kartpostallar anlatıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN