Tıpkı filmlerdeki gibi donduruyor

Giriş Tarihi: 16.1.2013

Doğu Anadolu'da etkili olan kar yağışı, insan yaşamını özellikle de sağlık konusunda felç ediyor. Van ve Hakkari'nin köylerinde hastalar perişan halde

Şiddetli kar yağışı, bu kış da Doğu Anadolu'da insanların hayatını alt üst ediyor. Yer yer 3 metreyi bulan karlar, özellikle köylerden hastanelere hasta naklini engelliyor. Van'ın Başkale ilçesine bağlı Kovalıpınar köyündeki bir apandisit hastası Berivan Gürbüz 9 kilometre branda üstünde sürünerek ambulansa ulaştırılırken, Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde bir kız çocuğu 20 kilometre tahta sedyeyle taşındı. Yine Van'ın Başkale ilçesinde onarım yapan 2 TEDAŞ işçisi de donmaktan son anda kurtarıldı.

TEDAŞ İŞÇİLERİ DONACAKTI

Başkale ilçesine bağlı Ortayol köyüne onarım yapmaya giden TEDAŞ işçileri, çalışırken donma tehlikesi geçirdi. Köye 6 kilometre mesafede arızayı gideren işçiler mahsur kalınca durumu cep telefonuyla 112'ye bildirdi. Bunun üzerine, 8 kişilik Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) bölgeye giderek 2 saat sonra işçileri kurtardı. İşçilere ilk müdahaleyi yapan sağlık ekibi, üzerlerindeki kıyafetleri de işçilere giydirdi. Ambulanstaki tedavilerinin ardından Başkale Devlet Hastanesi'nde müşahede altına alınan işçilerin sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

ZÜBEYDE'NİN DRAMI
Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde ise çatıdan kayan karın altında kalan 4 yaşındaki kız çocuğu, tahta sedye üzerindeki 20 kilometrelik yolculuk sonrası hastaneye kaldırıldı. Şemdinli'ye 20 kilometre uzaklıktaki Boğaz köyünde yaşayan Zübeyde Koç, 4 gün önce evin çatısından düşen karın altında kalarak yaralandı. Yolu kapalı olduğu için evinde bekletilen Koç'un durumu ağırlaşınca bir araya gelen köylüler, kız çocuğunu yaptıkları tahta sedyeyle taşıdılar.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tıpkı filmlerdeki gibi donduruyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN