Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adana'daki okullarda demokrasiye ilk adım

Giriş Tarihi: 17.1.2013

Çukurova Kaymakamlığı, demokrasi bilinci yerleştirmek adına yüzlerce sınıfta on binlerce öğrenciyle sınıf başkanlarını seçti

Türkiye'de ilk kez Adana'nın merkez ilçesi Çukurova'da dün tam 79 bin 43 öğrenci, demokrasi gereği sınıf başkanını seçti. Abartılı propaganda ve siyasi simge kullanmanın yasak olduğu seçimlere katılım yoğun olurken Çukurova Kaymakamı Abdulhamit Erguvan, "Çocuklar demokrasinin güzelliğini yaşayarak öğreniyor" dedi. Seçimlerde hiçbir olay çıkmadı, sonuçlara da herhangi bir itiraz olmadı, ayrıca hiçbir aday "tutamayacağı sözü" vermedi.

TOST SÖZÜ YOK
Çukurova İlçe Milli Eğitim Müdürü Veysel Akman, hiçbir sınıf başkanı adayının siyasi parti simgesi kullanmadığını ve "bahçeye havuz", "oy verene çikolata, tost ısmarlama" sözü vermek gibi abartılı propagandaya kalkışmadığını söyledi. Çukurova Kaymakamı Abdülhamit Erguvan, şube müdürü Bedrettin Uçkaç başkanlığında gerçekleştirilen "Başkanımı Seçiyorum" projesiyle öğrencilere küçük yaşta demokrasi bilinci vermek olduğunu söyledi, "Gizli oy ve açık tasnife uygun hareket edildi" dedi.

TÜRKİYE'DE İLK KEZ DÜZENLENDİ
Seçme ve seçilme hakkının önemi, seçilen kişiye saygı, karşıt fikirlere hoşgörüyle yaklaşma bilincinin kolay oluşmadığını söyleyen Çukurova Kaymakamı Abdülhamit Erguvan, oy kullanan öğrencilere şeker dağıtırken şöyle dedi: Türkiye'de böylesi bir proje ilk kez Çukurova ilçemizde gerçekleştiriliyor. Her şey usulüne uygun. Anaokulundaki yavrumuz da liseli evladımız da demokrasinin ne kadar güzel bir rejim olduğunu anlıyor. Bu seçimleri ömürleri boyunca unutamayacaklarını düşünüyorum.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adana'daki okullarda demokrasiye ilk adım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN