Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kitap cenneti

Giriş Tarihi: 17.1.2013

Törenle ziyaretçilerini ağırlamaya başlayan 6'ncı Çukurova Kitap Fuarı, imza günleri, gösteriler, söyleşiler ve eğitim çalışmalarıyla devam ediyor

Kapılarını renkli bir törenle ziyaretçilerine açan 6'ncı Çukurova Kitap Fuarı, yayınevlerini kitap tutkunlarıyla buluşturmakla kalmıyor, aynı zamanda gösteriler, imza günleri, söyleşiler ve öğitim çalışmalarına ev sahipliği yapıyor. Sınavlara hazırlık kitabı ve çocuk kitabı yayınlayan firmalar ile mizah dergileri ve sivil toplum kuruluşlarının çoğunluğu oluşturmasına rağmen fuar, edebiyat tutkunlarını da büyük ölçüde tatmin ediyor. TÜYAP organizasyonuyla 15-20 Ocak tarihlerinde gerçekleşen ve Eğitim Fuarı'yla eş zamanlı düzenlenen fuara bu yıl 200 binin üzerinde ziyaretçi bekleniyor. Türkiye'de yılın ilk kitap fuarı olma özelliğini taşıyan organizasyonun açılış törenine, TÜYAP Kültür Fuarları Genel Koordinatörü Deniz Kavukçuoğlu'nun, bir gün önceki toplantının tam tersi olan konuşması damgasını vurdu. Tanıtım toplantısında, Adana'nın korsan yayıncılığın merkezi olduğunu öne süren ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz'dan tepki alan Kavukçuoğlu bu kez "Adana başından beri kitaba önem veren bir kent" dedi. Bir gün önce Büyükşehir Belediyesi için de "Duraklarda tanıtım yapılmadı" diyen Kavukçuoğlu, bu kez "Otelden buraya kadar her yerde tanıtım malzemeleri gördük" dedi.

50 BİN ÖĞRENCİ GETİRİLİYOR
Kitap kurtlarını ağırlamaya devam eden fuarda bu yıl 205 firma yayınlarını tanıtıyor. Yaklaşık 60 söyleşi ve panelin gerçekleşeceği fuarda, 100'den fazla yazar da imza etkinliğinde okurlarıyla buluşacak. Organizasyondaki dikkat çeken bir başka etkinlik ise çocuk kitap kapakları sergisi. Büyükşehir Belediyesi 50 bin öğrenciyi otobüslerle ücretsiz olarak fuara ulaştırıyor.

500 BİN ZİYARETÇİ BEKLENTİSİ
Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz Adana'nın 500 bini aşkın öğrenci ve öğretmen sayısına dikkat çekti. Aldırmaz, "Adana çok özel bir yer. Çünkü nüfus ortalaması, Türkiye ortalamasından yüzde 2,5 daha genç" dedi. Vali Hüseyin Avni Coş da konuşmasında, fuarın 10'uncu yılına varmadan 500 bin ziyaretçi sayısına ulaşması ve bölgeye hitap eder hale gelmesi gerektiğini söyledi. Konuşmaların ardından açılış kurdelesini kesen protokol üyeleri stantları gezerek yayıncılarla görüştü. Bu arada Vali Coş, Çukurova Üniversitesi öğrencilerinin polislerle iş birliği yaparak küçük çocuklara trafik eğitimi verdiği parkurda eğitim araçlarını uzaktan kumandayla yönetti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kitap cenneti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN