Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ercan ATALAY: Sportif motivasyonda süreklilik

Giriş Tarihi: 22.1.2013
Süper Lig'in ikinci yarısına dört büyük takım iyi başlamadılar. Şampiyonluğa oynayan ve süper takımlar olarak bilinen bu takımlar hüsrana uğradılar ama bir vitrin maçı olduğu zaman çok iyi futbol görebiliyoruz. Bu noktada dört büyüklerle oynayan takımlar vitrin maçlarına çıktıkları için daha istenen performansı gösteriyorlar. Sporcularda görülen bu değişken motivasyon yetersizliği veya sportif motivasyonda süreklilik sağlayamamak başarısızlık nedeni oluyor.
Sporcuda motivasyon; bir sportif karşılaşmada çaba gösterme istekli olma hali veya sporcuyu harekete geçiren güç demektir.
Sporcuları maçlara hazırlamak ve üst seviyede verim alabilmek için değişik antrenman modelleri uygulanmaktadır.
Profesyonel sporcular performanslarını artırmak ve devamlılık sağlamak için fiziksel ve psikolojik çalışmalara ihtiyaçları vardır. Bu gibi çalışmalar sporcuda odaklanmayı artırınca performans da artacaktır.
Motivasyonu etkileyen iç ve dış faktörler vardır. Sporcunun kendine ve takım arkadaşlarına güvenmesi sevgi kararlılık sabır zorluklara karşı vazgeçmemek ve başarıyı istemek amaç belirlemek daha iyi transfer yapma isteği maç pirimi ödül alma gibi iç ve dış faktörler olabilir. Bu faktörler içerisinde motivasyonun devamlılığını sağlayan en önemli faktör kendine güven ve istemektir. Başarıya doymuş ekonomik olarak rahatlamış amaçsız isteksiz sporcularda performans devamlılığı beklemek aşırı iyimserlik olur.
Başarılı olan ve başarıda süreklilik sağlayan sporcular incelendiğinde zeki ve çok iyi sporcular değil duygularını iyi kontrol edebilen, kendine güvenen motivasyonunu yüksek tutan istikrarlı sabırlı sporcular olduğu görülür.
Herkes başlayabilir ama güçlü ve inançlı olanlar bitirebilir.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ercan ATALAY: Sportif motivasyonda süreklilik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN