Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Baston ustasından EMITT tasarımları

Adilcevazlı usta Cumali Birol, zümrüt, yakut gibi taşlar koyarak bastonları güzelleştiriyor

Giriş Tarihi: 23.1.2013
Adilcevazlı baston ustası Cumali Birol, zümrüt, yakut gibi değerli taşları bastonlara işleyerek bir ilki gerçekleştirdi. Bitlis'in Adilcevaz ilçesinde yıllardır baston ustalığı yapan Cumali Birol, ustalıkta yenilikleri gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyor. Birol, yeni ve farklı ürünler sergilemenin uğraşı içinde olduğunu belirterek, 2013 yılına da farklı bir tarzda ürettiği baston ile girdiğini söyledi.

ÜÇ AYDA TAMAMLIYOR
Ürettiği bastona dairesel şekilde gümüş kattıktan sonra üzerine zümrüt ve yakut taşlarını işlediğini anlatan Birol, bastonu kısa süre sonra açılacak Emitt Fuarı için özel olarak tasarladığını ifade etti. Birol, şimdilik iki adet ürettiği bastonun maliyetinin yüksek olduğunu ve yapımının uzun sürdüğünü bildirerek, bu tarz bir bastonu üç ayda tamamladığını dile getirdi.

VÜCUDU ETKİLİYOR

Bastonların baş kısmında ceviz, gövdesinde ise movingui ağacı kullandığını vurgulayan Birol, gövde ve baş kısımlarına da yakut ve zümrüt taşları işlediğini kaydetti. Bastona işlediği taşların insan vücuduna olumlu etkilerinin olduğunu söylüyor.

TOPKAPI HAYALİ
Ürettiği bir bastonunun Topkapı Sarayı'nda sergilenmesini arzu ettiğinin altını çizen Birol, "Bu konuyu Emitt Fuarı'nda görüşeceğim. Kabul edilirse bastonlardan birinin Topkapı Sarayı'nda sergilenmesini çok istiyorum" dedi. Birol, koleksiyonun en pahalı ürünü olan bastonları 7 bin 500 dolardan satışa sunmayı düşündüğünü sözlerine ekledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Baston ustasından EMITT tasarımları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN