Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Talih onlara hiç gülmedi

Giriş Tarihi: 24.1.2013

Omitağ ailesinin evi yandı, çocukları tecavüze uğrayıp, öldürüldü, bebekleri soğukta dondu, baba kaza geçirdi

Adanalı Omitağ ailesinin başına gelenler "Talih onlara hiç gülmedi" dedirten cinsten. 7 çocuklu Hayati (48) ile Döne Omitağ'ın (43) 1997 yılında evleri yandı. Ailenin 1998 yılında 9 yaşındaki kızları Tuğçe tecavüz edilip, boğularak öldürüldü. 2 yıl sonra 11 aylık bebeği soğuktan hastalanıp yaşamını yitirdi. Eşi trafik kazası geçirdi ve omzundan sakatlandı, verem hastası oldu. Kızları Elif 7 yaşında kansere yakalandı. En sonunda daanne Döne, bin 500 TL'lik ödeyemediği borç yüzünden 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Yatalak kızı için aldığı 650 TL hasta bakım parasının yattığı banka kartını hapse girmemek için avukata teslim ettiğini söyleyen talihsiz kadın, devletten yardım bekliyor.

FİLM SENARYOSU GİBİ
İnşaatlarda çalışan Hayati ile Döne Omitağ 22 yıl önce evlendi. Çiftin kirada oturdukları evinde 1997 yılında yangın çıktı. Tüm eşyaları yanan aile, Döşeme Mahallesi'nde kiralık bir eve taşındı. Yangının şokunu üzerinden atmaya çalışan Omitağ'lar 1999 yılın Ağustos ayında 9 yaşındaki kızları Tuğçe'nin tecavüze uğrayıp, boğularak öldürülmesinden sonra felaketlerin en büyüğü evlat acısını yaşadı. Yargılama sonucunda katil Atilla Cücü 2000 yılında ömür boyu hapis cezasını çarptırıldı. Acılı anne her duruşmada sinir krizi geçirip, katile lanetler yağdırdı.

KIZI KANSER OLDU

Acı ve yoksulluk içinde kıvranan ailenin dünyaya gelen 8'inci çocuğu 11 aylık Tuncel, soğuktan hastalanıp, yaşamını yitirdi. Bulduğu günlük işlerle ailesini geçindirmeye çalışan baba Hayati motosiklet kazası geçirince omzundan sakatlandı. Çalışamaz duruma gelen baba verem hastalığına yakalandı. Son olarak 7 yaşındaki Elif, omuriliğinde tümör tespit edilince evde bakıma alındı.

HAPİS ŞOKU YAŞADI
Devletin geçtiğimiz yıl 6 aylık bin 250 TL kira yardımı bitince ev sahibine borçlandığını söyleyen dertli kadın, geçtiğimiz günlerde evinden alınıp, karakola götürülünce bir şok daha yaşadı. Döne Omitağ, 2 yıl önce aldıkları bin 500 TL değerindeki çekyat takımının borcunu ödeyemediği için hakkında işlem başlatılıp, 3 ay hapis cezasına çarptırıldığını öğrendiğini söyleyerek, " Evde hasta kızım olduğunu, cezaevine girersem öleceğini söyledim. Alacaklı mağaza sahibi, bakım parasını aldığım banka kartını avukatına vermemi istedi. Kartı avukata verdim. O da 2 bin 600 TL olan borcumdan ayda 300 TL çekip, geri parayı bana vereceğini söyledi. Böylelikle hapisten kurtuldum" dedi.

BAZEN AÇ YATTILAR
Felaketler peşini bırakmayan talihsiz kadının aç yattıkları günler olduğunu söylüyor: "Hasta bakım parasının yarısı da elimizden gidince perişan olduk. Eşimin sakat ve hasta. 2 kızımı evlendirdim. Çocuklarım Leyla (17) Yaşar (14), Nail 12), yatalak hasta Elif (16) ile zor günler geçiriyoruz. İş buldukça evlere temizliğe gidiyorum. Evin kirasını 4 aydır ödeyemiyorum. 600 TL elektrik ve su parası birikti. Vakfın verdiği 20 torba kömür bitti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Talih onlara hiç gülmedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN