Parkinson ve tamamlayıcı tıp

Giriş Tarihi: 25.1.2013
1817'de İngiliz doktor James Parkinson tarafından titrek felç olarak adlandırılan hastalık hareketlerde yavaşlama, titreme ve kas sertliğiyle seyrediyor. Beyinde dopamin salgılayan hücrelerin hasarı sonucu geliştiği sanılıyor, genellikle 40 yaş üstü ve erkeklerde sık görülüyor. Parkinson hastalığında Batı tıbbına yandaş tamamlayıcı tıp önerileri bugün sütunlarınızın konuğu.
_ Yapılan çalışmalar kafeinin nöron hasarını önlediğini gösteriyor; bu bağlamda aynı zamanda antioksidan içermesinden dolayı günde üç bardak yeşil çay içimi öneriliyor.
_ İNFLAMA SYON'un Parkinson oluşumunda önemli olduğunun saptanmasının ardından anti inflamatuar yaklaşımlar Batıda ciddi destek buluyor;
_ Sebze ve meyvenin bol tüketimi
_ Düşük doz aspirin kullanımı
_ Ginger ve tumerik alımı
_Omega 3 kullanımı öneriliyor.
_EGZERSİZ; Yapılan çalışmalar 40 yaş üstü günde otuz dakika egzersiz yapanlarda Parkinson riskinin % 40 azaldığını göstermektedir. Egzersizin levodopa etkisini arttırarak hastalarda hareket rahatlığı sağladığı bildirilmektedir.
_İDEAL KİLOYA ERİŞİM : Şişman kişilerde Parkinson riskinin yüksek olduğu bildirilmektedir.
_CoQ10 KULLANIMI: Araştırmalara göre Parkinson progresyonunu yavaşlatıyor.
_CREATİN KULLANIMI: Bir aminoasittir, kullanımının Parkinson progresyonunu yavaşlattığı ve egzersiz performansını arttırdığı yönünde yayınlar vardır.
_OZON TEDAVİSİ: Anti inflamatuar özelliğinden dolayı öneriliyor. Her zamanki söylemimle mutlak hekim kontrolünde. SONSUZ SEVGİYLE…

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Parkinson ve tamamlayıcı tıp
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN