Mandıra sahiplerine kızan üretici öfkeli

Giriş Tarihi: 26.1.2013

Mersin'in Erdemli ilçesinde mandıra sahiplerinin süt fiyatını düşürmesine tepki gösteren üreticiler, protesto gösterisi yaparak yaklaşık 1,5 ton sütü sokağa döktü, bakanlığa seslendi

Mersin'in Erdemli ilçesinde süt üreticileri birliği üyeleri mandıra sahiplerinin kendilerine haber vermeden süt fiyatını 90 kuruştan 70 kuruşa indirmelerini protesto etmek için sokağa süt döktü. Süt Üreticileri Birliği Başkanı Murat Ergen, yem ve sanat fiyatlarının aşırı artışı nedeni ile hayvancılığın bitme noktasına geldiğini, mandıra sahiplerinin de ulusal süt konseyini hiçe sayarak 90 kuruş olan süt alım fiyatını 70 kuruşa indirdiklerini iddia etti.

ÜRETİCİ SIKINTIDA
Birlik üyeleri ile beraber basın açıklaması yapan Ergen, süt üreticisi aşırı girdi maliyetinden dolayı para kazanamamaktadır diyerek, "Saman ve yemdeki aşırı artış hem hayvancılığı hem de süt üreticiliğini olumsuz yönde etkilemiştir. Buna rağmen çiftçimiz geçimini sağlamak için her türlü sıkıntıya katlanmaktadır. Tüm bu olumsuzluklar ortada iken bir de mandıra sahiplerinin fiyat indirmesi üreticiyi daha büyük sıkıntıya sokmuştur" dedi.

BAKANLIĞA ÇAĞRI
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının okul sütü projesini hayata geçirdiğini hatırlatan Ergen, bölgede bu projeden faydalanan firmaların da bulunduğunu ve bölgeden süt alımı yaptığına dikkat çekerek, "Bu konuda bakanlığın süte gerekli desteği vererek bölgede süt alan firmaları da uyarmasını talep ediyoruz" şeklinde konuştu. Üreticiler daha sonra süt tankında bulunan yaklaşık 1,5 tonluk sütü sokağa döktü.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mandıra sahiplerine kızan üretici öfkeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN