Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlmek ilmek rekora koşacak

Hatay'da babasından öğrendiği mesleği sürdüren kilim ustası 45 günde 35 metre kilim dokuyarak Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeyi hedefliyor

Giriş Tarihi: 29.1.2013
Hatay'da kilim ustası Abdullah Akar (48), unutulmaya yüz tutan mesleğine dikkati çekmek amacıyla 45 günde 35 metre kilim dokuyarak Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeyi hedefliyor. Mesleğin tarihin tozlu raflarına kaldırılmaması için mücadele veren Akar, gece gündüz çalışarak bir zamanların gözdesi olan aba ve kilim dokumacılığını yaşatmaya çalıştığını kaydetti.

"REKORLAR KİTABINA GİRECEĞİM"
Kilim ve abanın tarihi bir kimliğinin bulunduğunu vurgulayan Akar, "Bu mesleğin unutulmaması için bir rekor kırarak, yeniden gündeme gelmesi gerektiğine karar verdim. Bu alanla ilgili kırılan rekorları araştırdım. Uşak'ta 45 gün içerisinde yaklaşık 20 metre uzunlukta 60 metre eninde bir kilim dokunarak rekor kırılmış. Rekor kırmak için 45 günde 35 metre uzunluğunda bir kilim dokuyacağım" dedi.

"AMAÇ SANATIN ÖLMEMESİ"
Mesleğini yeni kişilere öğretmeye çalıştığını bildiren Akar, "El dokuma kilim ve aba sanatında Türkiye'de usta sayısı yok denecek kadar azaldı. Her şey para değil, önemli olan sanatın ölmemesi. Dokuyacağım kilimin enini de daha önceki rekordan fazla olması için yüzde 50 artıracağım. Uşak'ta dokunan kilimin kalınlığı yaklaşık 0,7-0,8 milimetre, benim yapacağım daha ince olacak. Rekorla amacım bu mesleğe dikkati çekerek, bunun yaşatılmasını sağlamak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlmek ilmek rekora koşacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN