Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşitme kaybının varlığı testle anlaşılabilir

Acıbadem Adana Hastanesi'nden Odyometrist Sevinç Haytaç, işitme kaybı teşhisinin zamanında konulabilmesi için doğumdan sonra yapılan işitme taramasının önemli olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 30.1.2013
İşitme kaybıyla ilgili bilgi veren Acıbadem Adana Hastanesi'nden Odyometrist Sevinç Haytaç, bu sağlık sorunuyla ilgili teşhisin konulabilmesi için doğumdan sonra yapılan işitme taramasının önemli olduğunu belirtti. Haytaç, "Özellikle gürültülü ortamlarda konuşulanları işitmede güçlük çekiyor, sık sık insanlardan söylediklerini tekrar etmesini istiyor ve söylenenleri yanlış anlıyorsanız mutlaka işitme testi yaptırın" önerisinde bulundu.

ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ

Bebeklerde tanının zaman kaybetmeden konulabilmesi için doğumdan sonra yapılan işitme taraması önem taşıdığını kaydeden Sevinç Haytaç, "Tarama testinde (otoakustik emisyon testi) çocuğun işitme kaybı olduğuna dair bir şüphe oluşursa, test 15 gün sonra tekrarlanır. Sonuç yine olumsuz olursa, ABR (beyin sapı odyometresi) gibi daha ileri testler yapılarak kesin tanı konulur. İşitme kaybının ilk belirtileri her zaman belirgin olmayabilir. Sorun ne kadar önce tespit ve tedavi edilirse, işitme kaybının ilerlemesini önleme ve doğru işitme tedavisinden olası en olumlu sonuçları alma şansı da o kadar fazla olur" diyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşitme kaybının varlığı testle anlaşılabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN