Türkiye'nin en iyi haber sitesi

MELİH ABİ: 'Motorize dilenci' yazımıza okurumuzun farklı tepkisi

Giriş Tarihi: 31.1.2013
Geçtiğimiz günlerde motorize dilenci yazısını yazmıştım.
Okurlarımızdan birinin dikkatini çekmiş ve bize bildirmişti.
Bu konuda Devrim Bülent Erbil isimli bir okurumuzun cevap yazısı geldi.
Biraz da sitem ederek yazmış.
Sizlerle paylaşmak istedim.
Diyor ki:
"Motorize dilenci başlıklı yayınlanan yazıyı üzülerek okuduğumu belirtmek isterim.
Baştan aşağı önyargı ile dolu o şikâyet mektubunun sahibi neye dayanarak bu suçlamaları yapmış anlamış değilim. Belleğimize çok önceden kodladığımız dilenciler zengindir ya da ihtiyacı yok önyargısı yüzünden bir garibana dil uzatmak bizlere hiç yakışmadı.
Motoru ile gelip camları silen bu bayanı yakinen çok iyi tanıyorum.
Geçtiğimiz 1-1,5 yıl önce ben ve mesai arkadaşlarım şahsi yardımda bulunduğumuz bu bayan (adı Zeynep) Valilik yolu Mas taksi durağına ait yıkılmaya terk edilmiş eski bir göz odada hayatını daim ettirmeye çalışıyordu.
Banyosu, tuvaleti, suyu ve elektriği olmayan bu bir göz odada yaşam savaşı veren bu bayanın dünyalar tatlısı 9-10 yaş civarında Fatma adlı birde kızı bulunuyor. Sırf kızını okula getirip götürmek için aldığı motosikletini, cam silmek için gittiği, kendi tabiri ile işe gidip gelirken de kullandığı aracı dışarıdan nasıl yorumlandığına kayıtsız kalamazdım.
Şu an Çifte Minare civarı, Acıbadem Hastanesi ve Arkadaş taksi durağı kavşağı karşısında bulunan boşluktaki tahta kulübede yaşıyor. Zeynep kardeşimize sadece bizlerin yardımının yetmeyeceğini düşünerek Sosyal Yardımlaşma Vakfına başvurarak gıda ve yakacak yardımı yaptırmayı başardık.
Zaten bizden önce gören gerçek duyarlı vatandaşlar elinden geldiğince bu şahsa yardım elini uzatmış. Valilik tarafından sıklıkça yapılan yardımlardan faydalanmış.
Döşeme mahallesinin muhtarı da iyi tanıyor. Ancak sizlerde takdir edersiniz ki bu yardımların çok kısıtlı olması, moral yardımından öteye gidip o haneyi kalkındıracak yardımlar olmamış.
Aslında Zeynep kardeşimizin psikolojisi oldukça bozuk olmasından dolayı devlet sığınma evlerinde kalması önerildi. Çocuğunun elinden alınmasından korkuyor.
Ayrıca sokaklarda yaşaması, özgürlüğüne çok düşkün ve serbest yaşaması kendi geleceği hakkında yapılan ılımlı teklifleri geri çevirmesi akıl sağlığının hiç de iyi durumda olmadığını göstermektedir.
Biz vatandaş olarak üzerimize düşen görevi layıkıyla yerine getirebilsek, çevreye duyarlılığımızı sizlere şikâyet olarak at topu gitsin diyerek sizlere paslamak sadece kendi egolarını tatmin etmekten öteye gitmediğini açıkça görüyoruz."
Okurumuzun yazısını hiç dokunmadan küçük düzenlemelerle aynen yayınladım.
Ama kendisine bir noktada katılmıyorum.
Sebebine gelince, Zeynep'in yaşadığı ortamın ne kadar kötü olduğunu zaten kendisi de belirtmiş.
Devletin yardım eli uzansa, ona sığınma evinde yer verseler, çocuğunu da okutmak için daha iyi ortamlar hazırlansa daha iyi olmaz mı?
Geç saatlere kadar ışıklarda cam silmeye çalışıyor. Sokakta yaşayan insan için o saatler tehlike o kadar büyük ki...
Ben yazıyı dikkate alırken bu pencereden bakmıştım.
Yorum yine siz okurlarımıza ait.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MELİH ABİ: 'Motorize dilenci' yazımıza okurumuzun farklı tepkisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN