Bir hasta için gitti 3 hastayla döndü

Giriş Tarihi: 2.2.2013

Rahatsızlanan hamile bir kadına yardım etmek için Van'ın Gövelek köyüne giden sağlık ekibi, 3 hastayı getirdi

Van'da yolu kardan kapanan merkeze bağlı Gövelek ve Ortanca köylerinde rahatsızlanan 3 hasta, karla mücadele ve sağlık ekiplerinin 6 saat süren çalışmasıyla hastaneye ulaştırıldı. Kent merkezine 65 kilometre uzaklıkta bulunan ve yolu kar nedeniyle kapalı bulunan Gövelek köyünde doğum sancısı başlayan Aysel İnceoğlu'nun yakınları, 112 Acil Sağlık ekiplerinden yardım istedi.

6 SAATTE ULAŞABİLDİ

Yola çıkan sağlık görevlilerini taşıyan ambulans, yolun 40. kilometresinde kara saplandı. Sağlık görevlilerinin uzun süren uğraşına rağmen çıkarılamayan ambulans, köylülerin yardımıyla traktör ile çekilerek saplandığı yerden çıkartıldı. Daha sonra karla mücadele ekibinin yaptığı çalışmayla yola devam eden sağlık ekibi, 6 saat süren zorlu yolculuğun ardından köye ulaştı.

İKİNCİ HASTAYI ALDI
Yapılan kontrollerin ardından ilk çocuğuna hamile olan 22 yaşındaki Aysel İnceoğlu'nu ambulansa taşıyan sağlık ekibi, kent merkezine gelmek üzere yola çıktığı sırada, aynı köyde 7 yaşındaki Şahriban Önkay'ın koluna kaynar su döküldüğü bilgisine ulaştı. Önkay'ın bulunduğu eve giden görevliler, ilk müdahaleyi yaptılar.

KÖYLÜLER DURDURDU
Ortanca köyünden geçen sağlık ekibini gören köylüler, ambulansı durdurup 3 yaşındaki Barış Açık'ın aniden rahatsızlandığını belirterek yardım istedi. Köye giden sağlık ekibi, ilk müdahaleyi yaptıktan sonra çocuğu da ambulansa aldı. Yoğun kar yağışı ve tipinin etkili olduğu bölgede yola çıkan ambulans, üç hastayı Yüzüncü Yıl Üniversitesi Prof. Dr. Dursun Odabaş Tıp Merkezi'ne ulaştırdı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir hasta için gitti 3 hastayla döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN